Brev:
Jern, lære at gå, sprog, rød numse
Kære Helen,
Nu har jeg nogle spørgsmål til dig igen.
B er nu 10,5 måned gammel og er for det meste en glad dreng.
Amningen sluttede for 6 dage siden - han efterspurgte det mindre og mindre - og dermed var der mindre mælk. Siden har var 8 måneder gammel har han fået en flaske MME kl. 22.30 inden vi går i seng og han er rigtig glad for denne flaske. Tidligere ammede jeg ham kl. 19.30 inden sengetid, men fra den dag jeg sluttede amningen- indførte vi også en flaske kl. 19.30. Han drikker omtrent 140 ml kl. 19.30 og knap 200 ml kl. 22.30.
Han får sødmælk over sin havregrød om morgenen og en kop sødmælk i løbet af dagen. Han er begyndt af afvise sin youghurt kl. 15 så istedet får han frugtgrød eller øllebrød samt brød ved siden af og frugt.
Men får han for lidt mælk? Og skal jeg forstætte med jern?
Lige et udviklingsspørgsmål:
B begyndte at møve sig frem da han ...
... var 5.5 måned, han kravlede da han var knap 7 måneder og rejste sig op af møbler da han var 8 måneder. Vi troede at han ville gå tidligt, men han går ikke endnu. Han bruger sin gåvogn flittigt og går fint med den. Skal vi træne med ham eller lade ham klare det selv?
Sprogligt siger han ikke noget endnu, andet end babababa dadada mamama. Han klapper når vi siger klappe og vinker når vi siger vinke. Han begyndte at pege for 1 uge siden. Er han godt med i udviklingen?
For 1 uge siden blev han syg med tynd mave og havde i 5 dage afføring 6-8 gange dagligt. Han har aldrig haft rød eller irriteret numse før - men jeg skal love for at han har fået det nu. Vi smører ham hyppigt med zinksalve - men er der andet vi kan gøre? Det har været så slemt at han har fået smårifter og blødt på indersiden af balderne - det er såååå smertefuldt for ham og os :-(
Tak for tilbagemelding :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
Viden om børn:
Vitaminer præmatur
Børn der er født præmaturt, det vil sige børn som er født før 37 uge, anbefales følgende kosttilskud:
D-vitamin - 10 mikrogram (400 IE) dagligt. D-vitamin gives som dråber, samt
Jerntilskud:
Fødselsvægt <1500 gram: Ca. 8 mg jern dagligt til 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: Ca. 8 mg jern dagligt i 6 måneder.
Børn som får mere end halvdelen af deres ernæring dækket af modermælkserstatning skal have ½ dosis jern, dvs. ca 4 mg hver dag...
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!
Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)
Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.