Annonce

Annonce

Brev:

Lille pige har svært ved at finde ro


26. oktober 2011

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Lille pige har svært ved at finde ro

Hej Helen

Jeg fødte 5. september en dejlig lille pige på 51 cm og 3940g.
3 uger gammel vejede hun 4700g og 5 uger gammel vejede hun 4800g. Hun ammes udelukkende, og jeg spurgte lægen om en vægtøgning på 100g på 13 dage ikke var lige i underkanten, men det mente han ikke, da hun lå over gennemsnitsstregen på kurven. Hun er nu 7 uger og jeg har ikke fået vejet hende siden, men jeg føler selv hun bliver større.

Hun har haft nogle voldsomme grædeture fra hun var 3 uger, hvor hun græder fra 18-21 helt utrøstelig. I den forbindelse var vi til kiropraktiker der konstaterede et låst bækken og en låsning i nakken. Hun har nu fået 3 behandlinger og vi kan tydeligt se og mærke at hun ikke længere er så spændt i nakken. Hun ligger også gerne på maven og løfter sit hovede fint og kan dreje det til begge sider. Hun græder dog stadig meget i løbet af dagen og 1-2 timer om aftenen.

Særligt om dagen har hun svært ved at finde ro. Hun skriger meget og det tager tid at få hende til at sove. Når hun så endelig sover vågner hun hvert 10. minut og skal vugges i liften for at sove videre. Vi skal også vugge hende for at få hende til at sove i det hele taget. Kiropraktikeren mente det var en dårlig vane, men vi ønsker bare at hun finder ro, så tager vi den med andre soverutiner når hun er fri fra hvad der nu plager hende :-)

Hun sjatspiser det meste af dagen, ...


Annonce

... mest min egen skyld fordi jeg kan få ro på hende når jeg lægger hende til. Hun slipper dog ofte og spiser kun 5 min af gangen så vil hun ikke mere. Det bliver til mange gange i løbet af dagen som sikkert heller ikke er med til at give hende ro. Til gengæld er hun godt tanket op til natten hvor jeg kan amme hende liggende til ro (ellers må far op og svinge hende i liften til hun falder til ro) Og så sover hun faktisk fra 21-04 uden en lyd - spiser og sover videre til kl 7. Natten er altså super, men det piner mig at hun har så svært ved at finde ro om dagen, er svær at få til at sove og har mange opvågninger.

Skal jeg insistere på at hun kun må ammes hver 3. time i dagtimerne??
Man hører jo ofte at babyer skal spise når de vil, men hun spiser jo ikke meget ad gangen og er så ked og urolig. På en dag kan hun sagtens ammes 5-7 gange og sove af 5 omgange hvor længeste lur maks bliver 2 timer, men mere typisk ½-1 time hvor jeg har måttet vugge hende i liften mange gange ind imellem. (mellem kl 7 og 20).
Og så er jeg måske lidt bange for hun ikke får mad nok (meget typisk når man ammer). Får hun mon nok?

Jeg tænker her på hendes ringe vægtstigning på 13 dage på kun 100g og det at hun sjatspiser konstant dagen igennem. På den anden side må hun jo få mad nok når hun kan sove fra 21-04 uden mad??

Ja bekmringer er der nok af :-)

Med venlig hilsen
Breln

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)

Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...

Læs hele brevet og Helens svar


6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

1000 tak for din brevkasse ... og tak for alle dine gode, hjertelige og ærlige svar.

Thilde, mor til Louie på 5 mdr.


Annonce