Annonce

Annonce

Svar: Skemad - 3 mdr.


11. oktober 2011

Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Emmas mor

Det lyder dejligt med en have, der er fyldt med masser af frugt, bær og grøntsager - uhmm-mums :)

Du kan godt fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned :)

Jeg anbefaler at grøntsager renses grundigt, koges i lidt vand i en tykbundet gryde, blendes med kogevandet og fryses ned.

Du bør komme mosen i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer. Når grøntsagsmosen skal bruges, skal den optøs direkte i gryden og inden servering tilsættes så fedtstof og mælk. På den måde bliver konsistensen passende. Dertil kommer at grøntsager og frugt kan holde sig betydeligt længere i fryseren, hvis det fryses rent.

Frugter kan fryses, når de er rengjorte, skrællede og skåret i stykker. Bær kan fryses friske og hele, men du kan også lave mos af frugter og bær og fryse det ned i små bøtter beregnet til babymad.

Frugtmos eller bærmos optøs på samme måde i gryde, lige når den tages ud af fryseren. Herved bevares vitaminer og mineraler bedst.

Husk at optøede grøntsags- og frugtmosrester ikke må fryses igen.

Grøntsager kan normalt holde sig i fryseren i 6-12 ...


Annonce

... måneder. Frugt kan normalt holde sig i 10-12 måneder. Hvis mosen laves som en færdig ret til babyen - altså tilsat fedtstof, mælk osv, så vil holdbarheden, så vidt jeg ved, ofte kun være 2-3 måneder ... :)

Det må bestemt anbefales at du ikke starter med skemad før din datter er mindst 4 måneder gammel og hvis du skønner, at hun har brug for noget mere mættende inden da, vil det være en god idé at du supplere din amning med modermælkserstatning af en flaske. Det lyder dog som om at amningen fungerer rigtig godt hos jer og at du sagtens kan dække hendes behov - du skal her være opmærksom på at jo hyppigere du ammer, jo mere mælk vil du også producere og det er helt naturligt, hvis hun lige nu søger brystet mere hyppigt, netop for at få din produktion sat lidt op ... :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Jeg vil også anbefale dig at købe min nyeste bog "Helens bog om børn og mad". I den finder du opskrifter, dagplaner og masser af gode råd - her kan du også læse om frysning af babymad osv. Alt hvad du behøver at vide, når du skal igang med skemaden og de næste måneder frem. Bogen går helt op til 18 måneder :)

Rigtig meget held og lykke fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusinde tak for dit svar på mit sidste brev vedrørende min dreng. Det varmede at blive mødt med forståelse og indsigt – i forhold til lige netop den problematik vi var i på daværende tidspunkt.

Venlig hilsen
Mor til dreng på 3 år


Annonce