Annonce

Annonce

Brev:

Ammestop eller blot nedtrapning?


10. oktober 2011

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Ammestop eller blot nedtrapning?

Hej Helen

Så er jeg tilbage igen, iøvrigt sjovt at læse de gamle spørgsmål og svar fra tiden med mit første barn - sjovt som problemstillingerne ligner lidt :o)

Jeg har fået mit drømmejob, hvilket betyder at jeg skal starte i job om 3 uger, et par måneder før jeg kunne ønske men har taget beslutningen, at sådan må det blive. Min datter Smilla er 8 måneder og 3 uger når jeg starter.

Jeg har valgt dagpleje til hende for at give hende ro og tryghed og har fået en skøn "momsemor". Vi starter indkøring om 1 uge. Men hvad nu med den amning?

Jeg ammer som den eneste i mødregruppen stadig, elsker det men lytter også lidt misundeligt på de andres aftener ude. Det oplever jeg lidt som prisen for at amme - at skulle være hjemme hver dag kl. 19.30 senest :o)
Nå men det er værre med jobbet end med de manglende biografture.

For problem nr. 1 er at allerede på første arbejdsdag er der forretningsmiddag ude om aftenen - og som ny vil man jo gerne være med af mange årsager. Faren er desværre i udlandet de dage, men jeg har en ...


Annonce

... rigtig god og erfaren veninde som kan passe. Men kan jeg byde min datter bare sådan ikke at være der til putning?

Jeg ammer hende jo faktisk i søvn hver aften liggende i min seng, og lirker hende så over i hendes egen seng som står lige op ad min. Hun får også bryst igen inden midnat og en gang eller to mere om natten. Jeg registrerer det knapt nok da det foregår liggende.

Problem nr 2. om en måned altså når hun er 9 måneder og 1 uge gammel skal jeg 4 dage til møde i Berlin. Altså 3 nætter. Jeg tænker om jeg skal stoppe med at amme og så lade dagplejer og far passe hende eller om jeg skal tage hende med og så pakke veninden som kan passe hende om dagen, mens jeg er til konference?
Har egentlig tænkt at det er synd at stoppe amning samtidig med start i dagpleje men hvis det kan gøre at hun savner mig mindre......?

En masse tanker, har du et godt råd? Smilla er en dejlig, meget smilende og glad lille pige. Er ved at lære at kravle og spise brød og alt det der nu sker for sådan en lille størrelse.

Mange hilsner
Stina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil bare sige tak.

Jeg er så glad for at det er muligt at vende de mange store, svære tanker med dig her.. Det er virkelig en stor, stor hjælp :)

Knus fra mig


Annonce