Brev:
Sproglig udvikling - 3 år, 2 mdr.

Hej Helen
Vores datter er startet i børnehave, og hun udvikler sig i forrygende fart. Munden står ikke stille på hende på noget tidspunkt. Hun synger også meget, både børnesange, sanglege og hjemmelavede sange. Kan tælle til 30 og 10 på engelsk. Har lært flere engelske udtryk fra fjernsynet.
Jeg føler hun har et meget stort ordforråd, og vi snakker meget om forskellige begreber/termer f.eks. hvad betyder held & lykke, hvordan tjener man penge, hvad er et eventyr m.m.
Men hvornår kan man forvente at et barn skal tale rent i forhold til udtale ord ...
... korrekt og med den rette endelse?
Nogle ord kan stadig være sværre f.eks. ørred. Hvor det er endelsen som er svær. Hun roder også stadig rundt i endelserne nogle gange - en fod, mine fødder. Er det normalt?
Hvornår begynder den egentlige interesse for bogstaver? Vi synger bogstav sangen, og hvis jeg skriver på hendes tegning siger jeg altid bogstaver. Opdagede forleden at hun kunne stave til sit eget navn, men jeg ved ikke, om jeg skal begynde at introducere det mere for hende, hvis hun synes det er sjovt?
På forhånd tak for svar.
Venlig hilsen
Forældrene
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. september 2026 | Opdragelse | 2 år, 10 mdr.
Selvstændighedsfase og børnehaveopstart
Kære Helen Tak for dit tidligere svar - det hjalp rigtig meget, og vi fik...
3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.
Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
Viden om børn:
Øl og amning
Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.
Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....
Drikkevarer til børn
Små børn bør drikke mælk og vand.
½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...









