Brev:
Problemer med spisningen

Hej Helen!
Tak for hjælpen sidst - nu sover min søn bedre om natten, siden vi følger dit skema med mad og faste tider til lur etc.
Nu er mit problem bare, at han er begyndt at stå fuldstændigt af, når han skal spise grød! han går i flitsbue og vil slet ingenting. Jeg er sikker på han er sulten for han spiser hos mig bagefter! til de fleste måltider i hvert fald - som du skriver jeg skal.
Det eneste grød jeg næsten kan få i ham, er sådan noget købegrød... og jeg vil helst lave det selv, det gjorde jeg med min datter! men er det fordi han vil have det meget sødt? Han har aldrig villet spise kartofler, selvom jeg har forsøgt at søde det med frugt og også lidt sukker engang i mellem!
Det er ret frustrerende, for da jeg lige gik i gang, efter vi havde fået dit svar, spiste han ok i forhold ...
... til, at vi kun tidligere havde givet ham grød 2 gange om dagen og ingen mellemmåltider. Har det været for stor en omvæltning?
Han kan ikke finde ud af at drikke af kop endnu, men vi øver. Jeg er bare bange for, at han ikke får nok væske og at det er derfor han vil spise hos mig?
Han blev forkølet ca 4 dage efter vi fik dit svar - har det noget at sige måske?
Det at han går i flitsbue gør han også når vi prøver at sætte ham op i barnevognen og hans skråstol har han aldrig villet sidde i. Jeg sidder med ham når jeg mader ham. Men han vil helst bare ligge på maven altid:)
Men nætterne er blevet bedre og han sover tidligere om aftenen. Det er dog lidt senere nu, hvor han ikke spiser grød... Han sover ca 3-4 timer i stræk, og det er meget bedre end tidligere:O) så der går det da fremad!!!
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
Viden om børn:
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







