Annonce

Annonce

Svar: Bryst mange gange om natten


24. september 2011

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære mor

Tillykke med de første skridt! Stort skridt! :)

Vi to kan godt blive enige om, at det ikke er hensigtmæssigt at amme 8 gange hver nat og at du bør ændre på dette. Spørgsmålet er om din datter vil kunne finde ud af, at hun får lov til at blive ammet 1-2 gange, men derudover ikke. Hun kender jo ikke tiden og kan godt have svært ved at skulle forholde sig til, at hun nogle gange kan få lov og andre gange ikke kan ... derfor kan det for nogle være nødvendigt at stoppe amningen helt.

I første omgang synes jeg du skal prøve at skære amningerne ned, også for at din krop kan følge med og din mælkeproduktion nedsættes. Det er jo vigtigt at du ikke får en brystbetændelse. Jeg tænker derfor at første skridt skal være at bibeholde amningen inden putningen om aftenen. Som du skriver, så er der jo en grund til at hun lige nu søger dig ekstra meget, hun er begyndt at gå og har brug for den ekstra tryghed og nærhed og amningen giver hende ro, når hun skal sove. Derudover kan du så evt. amme hende 1 gang - men ikke mere.

Det vil være rigtig godt at du stadig giver hende nærhenden, fysisk kontakt osv. som hun søger og du må gerne tage hende ind til dig og sove med hende - men det er vigtigt at du tager en stram t-shirt på og sørger for at hun ikke bare kan søge og tage brystet af sig selv i søvne. Nærhed, fysisk kontakt og masser af mor - men ikke mere bryst.

Du kan ...


Annonce

... overveje om du vil lade hende sove i tremmesengen i soveværelset og evt. komme "brio bedrockers" under sengen eller montere hjul .. Du kan også overveje om hun hører til dem, der kunne have glæde af at sove i sin barnevogn et par nætter, fordi den også kan bevæges. Hun skal i givet fald naturligvis sove med sele.

Jeg nævner disse muligheder, fordi du fortæller at du ofte er nødt til at stå op og vugge hende lidt, for at kunne få hende videre i søvnen uden at amme hende og jeg tænker, at du måske vil kunne få hende til at sove videre, ved at vippe/trille sengen eller barnevognen lidt. På den måde kan hun lære at sove uden at blive vugget i arm og samtidig uden at du behøver stige ud af din seng ..


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Du kan også overveje om far skal tage over om natten, fordi han af gode grunde ikke kan amme - men jo kan give den samme nærhed og fysiske kontakt. Nogle gange er den bedste løsning derfor at mor flytter ud af soveværelset et par nætter (mindst 3) og at lillepigen så får din plads i dobbeltsengen ved siden af far. Så kan hun beroliges og betrygges, som hun har behov for - men det bliver uden brystet og uden at brystet er i nærheden ..

Det er som du selv er inde på rigtig vigtigt at du hun stadig får sit behov for nærhed og tryghed dækket, men det kan hun godt få uden at få bryste igen og igen .. :)

Håber du kan bruge dette videre og at det er det lille skub, du gerne ville have :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for din uddybning – det var rart med et par konkrete forslag, og I aftes lykkedes det faktisk at sidde uden skrigeri… :)

Jeg tror at små skridt er den helt rigtige løsning, som du foreslog…

Dine svar hjælper altid UTROLIGT meget!

Tak, fra os i Tyskland


Annonce