Annonce

Annonce

Brev:

De fleste børn vil i 8-9 måneders alderen trives med 3 flasker i døgnet


23. september 2011

Alder:
8 mdr.

De fleste børn vil i 8-9 måneders alderen trives med 3 flasker i døgnet

Hej Helen.

Tusind tak for dit sidste svar vedr. det at sove på maven.

Jeg har dog lige et spørgsmål omkring mad og flasker:

Han er lige blevet 8 måneder. Han får faktisk stadig 5 flasker i døgnet.

Han får om morgenen havregrød/øllebrød vand af kop.

Formiddag - frugt og evt. halv bolle.

Flaske inden formiddagslur ca. 80-100.

Frokost - rugbrødshaps ca. ½ stykke rugbrød, derudover ca. ½ portion øllebrød, vand af kop.

Flaske inden middagslur ca. 80.

Eftermiddag - evt. frugt, yoghurt, halv bolle med ost. Det er lidt forskelligt, hvad han får her alt efter tidspunkt og hvor sulten han er.

Aftensmad - Grøntsagsmos med forskelligt kød. Derudover har han de sidste uger efterfølgende fået små stykker ...


Annonce

... kartoffel, grøntsager osv. som han skal tygge.

Flasker inden seng ca. 120-150.

Sen aften eller midt nat - flaske ca. 100.

Tidlig morgen ca. kl. 5 - flaske. Mængden varierer meget fra 60-120.

Mængden af mælk i flasker varierer, så det er bare cirka tal. Men som sagt får han stadig 5 flasker. Er det ikke på tide at fjerne en eller to af flaskerne nu? Og i givet fald hvilke ?

Det er jo ikke fordi, han drikker så meget mælk ad gangen, men virker alligevel til gerne at ville have de gange i døgnet. Jeg kan umuligt få mere i ham ad gangen. Han vil bare ikke have mere og skubber flasken væk.

Skal jeg bare bibeholde antal af flasker noget tid endnu eller skal jeg begynde at droppe nogle af dem ?

Venlig hilsen
Jette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Salg af modermælk

Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.

Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.

Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.

Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...

Læs mere i Babylex

Tilskudsblanding

En tilskudsblanding er en modermælkserstatning, der kan gives som tilskud til anden ernæring. Det vil sige, at barnet ikke kan leve af en tilskudsblanding alene.

En almindelig modermælkserstatning kan barnet få fra fødslen, hvor en tilskudsblanding ofte først anbefales fra 6 måneder, hvor barnet naturligt også får skemad.

Er du i tvivl kan du altid læse på pakken. Det vil fremgå af indholdsdeklarationen, hvorvidt der er tale om et fuldgyldigt præparat eller ej....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce