Brev:
Begyndt at gylpe igen
Kære Helen.
Jeg skriver til ang min søn på 13 måneder.
Han er en frisk, glad og meget energisk dreng, som er begyndt at gå i vuggestue for lidt over en måned siden og det kører rigtig godt. Så alt i alt trives han rigtig godt..
Men her på det seneste er han begyndt at gylpe igen, hvilket han ikke har gjort i flere måneder nu. Han gylpede meget da jeg ammede og det stoppede jeg med da han var ca 4 måneder.
Han drikker meget vand i løbet af dagen og er blevet mere glad for sin mælk nu (letmælk). Men gylper af begge dele. Han bliver tilbudt væske mange gange i løbet af dagen for at han netop ikke drikker rigtig store mængder på en gang, et forsøg på at han ikke skal gylpe, men det hjælper heller ikke. Han gylper 1-2 gange om dagen i de værste perioder.
Hans dagsplan ser ca således ud.
06:00 - Vågner
07:00 - Spiser morgenmad (forskellig slags grød)
08:00 - Tager vi i vuggestue
09:00 - frugt, ...
... lidt knækbrød
11:00 - frokost ( Div rugbrødsmadder og en masse blandet tilbehør: pastaskruer, ostehaps osv. osv.
12:00 - Puttes til middag
14/14.30 - Vågner
14.30 ca. - Spiser frugt, yoghurt, brød og lign.
17/17.30 - Aftensmad
19:00 - Puttes til natten, har lige fjernet hans flaske og erstattet den med grød, men ikke altid grøden er en succes:)
Sover til næste morgen.
Så jeg synes jo han har en "normal" hverdag, uden hverken for meget eller for lidt mad, vi justerer det dag for dag da alle dage jo selvfølgelig ikke er ens, men som hovedregel ser det ud som ovenstående. Plus vi både sørger for at der er varieret kost hver dag.
Nogle perioder gider han slet ikke rigtig sin aftensmad og mellemmåltiderne, men efter han er begyndt at gylpe spekulerer jeg lidt på om han har lidt fordøjelses problemer eller om det bare er alderen:)
Glæder mig til at høre dine tanker og evt løsning.
Mange hilsner M.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...
17. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen Beklager at jeg skriver igen, men du giver så utrolig gode og...
8. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Indkøring i dagpleje - 15 mdr.
Kære Helen Min søn på 15 måneder er for en uge siden startet i dagpleje....
5. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Hej Helen Jeg har et helt konkret problem herhjemme lige nu, og det er at...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
Viden om børn:
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.