Brev:
Bekymret for utryg og genert søn
Hej Netsundhedsplejerske
Jeg vil høre om du kan hjælpe os med vores meget generte/tilbageholdende/utrygge dreng.
Han er lige fyldt 4 år og jeg er begyndt at blive bekymret for om det varer ved - jeg vil jo selvfølgelig gerne hjælpe ham til at blive mere tryg.
Her er et par eksempler fra den seneste tid:
1. I denne uge er vi startet op i børnehave/med arbejde igen efter endt sommerferie. Min mand har fået nyt arbejde, så det er nu mig der skal aflevere – og dette i en ny (gæste) børnehave pga. ferien. Der er dog mange børn han kender samt tre pædagoger fra hans egen børnehave. Alle dage er han brudt fuldstændig sammen da vi skulle sige farvel, græd og låste sig fuldstændig fast til mig.
Efter lidt beroligelse gik det dog bedre og han accepterede at komme over til pædagogen for at vinke farvel – efterfølgende ville han ikke slippe hende og hun måtte side med ham på skødet en halv times tid førend han endelig ”turde” lege med de andre børn. Derefter er det gået strålende og han har leget med ligeså meget iver og krudt som de andre børn.
Jeg har snakket med pædagogen og spurgt om de andre børn også reagerede på den måde – og da sagde hun nej…
2. Han holdt børnefødselsdag for børnehaven for et par måneder siden. Der skulle komme 14 børn hjem til os og han glædede sig rigtig meget – havde selv været med til at planlægge, indkøbe osv. Da de ankom fra børnehaven var der lidt generthed, men det gik hurtigt over og han havde travlt med at vise dem sit hus.
Men da vi skulle spise kage gik det galt. Han nægtede at sidde med ved bordet sammen med de andre, men ville sidde alene i sofaen med sin kage – jeg fik ham dog til sidst overtalt ved selv at sætte mig ved bordet og så kom han på skødet. Da de igen legede var der ingen generthed, men da de skulle spise igen, var problemet det samme – han ville ikke være sammen med de andre. Trods det, tror jeg nu at han havde en god dag alligevel!
3. Han har fået et par legekammerater hjemme i nabolaget. Jeg har været meget aktiv med at lære andre mødre samt deres børn at kende og vi har haft mange gode hyggelige stunder. Problemet ...
... er bare, at når vi kommer på besøg vil han sidde på mit skød i omkring ½ time førend han begynder at lege med de andre. Efter det går det dog som regel strålende og han har endda prøvet et par gange at blive alene hos legekammeraten.
Jeg syntes dog efterhånden at det er lidt irriterende, at han skal være så morsyg – jeg prøver ikke at vise det, men omvendt er jeg heller ikke konsekvent nok (hård) og siger nej til at han kan komme på skødet, som regel får han hans vilje alligevel – og jeg mener da også at han snart burde kunne være på besøg alene som de andre børn på hans alder.
Konsekvensen af dette er, at jeg efterhånden hellere vil have at han får legekammerater med hjem, for her er der ingen problemer.
4. Vi var til fællesspisning i børnehaven for nogen måneder siden. Alle de andre børn løb efter kort tid rundt og legede, men ikke vores søn. Han sad ved os hele tiden.
Problemet tror jeg nok ligger i dels han personlighed, men også dels at vi har forkælet ham for meget – eller rettere sagt givet ham for meget omsorg. Han er enebarn og et absolut ønskebarn, af den grund er han stort set heller aldrig blevet passet af andre da vi har valgt at omprioritere vores liv og lever det meget på hans præmisser (Vi har så heller ingen familie til at passe ham – min mands familie bor i udlandet og min mor er død).
Han har altid været opmærksomhedskrævende og vi har af lutter kærlighed givet ham den opmærksomhed – men nu føler jeg at vi er kommet ud på et forkert spor og jeg ved ikke rigtig hvordan vi kan få rettet op på det.
Omkring hans personlighed kan jeg sige at han er en kvik lille fyr, der er god til at lege selv. Han er meget opmærksom på hvad der sker rundt omkring ham og det virker som om han tænker meget over tingene – er god til at resonere.
Jeg håbet at du kan komme med nogen gode råd til hvordan vi (min mand og jeg) kan arbejde med os selv til at håndtere dette lidt bedre – hvordan vi får lært vores søn at stå på egne ben, evt. henvisning til noget litteratur ville også være godt.
”En Mor”
PS. Kan man egentlig evt. få hjælp/råd hos den kommunale sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.
Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...
17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
Viden om børn:
Sushi til gravide og ammende
Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.
Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.
Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...
Moderkagebiopsi, moderkageprøve
En moderkagebiopsi kaldes også for Chorion Villus Samling eller CVS. Moderkageprøven laves for at undersøge for kromosomsygdomme og visse arvelige sygdomme hos fosteret.
Moderkageprøve laves, når du er mellem 11. og 16. graviditetsuge. Prøven laves normalt ved, at der stikkes en tynd kanyle ind gennem maveskindet. Det føles ofte som at få taget en blodprøve, men kanylen bevæges ofte lidt frem og tilbage, fordi man derved kan få taget en lille bid af moderkagen ud. Man scanner før...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.
Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!
Venlig Hilsen Mira
P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!