Annonce

Annonce

Svar: Mad galt i halsen


13. september 2011

Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Du må gerne begynde at give din datter små stykker af tomat og frugt, hvorpå der er skræl. Med den alder hun har nu, vil hun normalt godt kunne kapere dette og ikke have problemer med at det sætter sig fast i halsen :)

Gulerod er meget hårdt og det anbefales at hun fortsat får gulerodsstykker der er kogt let, så hun med sikkerhed kan tygge det. Får hun rå gulerod, så skal det være meget fint revet - det må hun gerne få, men med den alder hun har, vil hun stadig bedste optage næringen, hvis de er kogt.

Vitaminpiller bør knækkes i kvarte eller knuses til børn under 1 ½ år - eller som barnet nu er parat til, nogle vil stadig have svært ved at tygge en større multivitaminpille i 1 ½ års alderen. Der er naturligvis forskel på piller og på størrelse, nogle er runde og aflange kan lettere kile sig fast i halsen end andre, men stadig anbefales at man for en sikkerhedsskyld knuser piller til børn.

Popcorn anbefales ikke og det samme gælder peanuts og hele nødder. Aldersgrænsen lyder normalt på 1 ½ år, men jeg vil normalt være meget opmærksom på børn op til 3 års alderen. Fra min tid på intensiv afdeling, ved jeg hvor farligt det kan være for små børn at få peanuts galt i halsen.

Netop peanuts vil på grund af deres form, kunne kile sig fast mellem strubelåget og luftrøret og det betyder at der lukkes af for ilttilførslen. Det betyder samtidig at man ikke vil kunne blæse luft i barnet via næse-mund-metoden, men er nødt til at lave det der hedder en tracheostomi - som er et hul direkte ind i luftrøret, for at sikre barnet ilt. Jeg har oplevet "store" børn, det vil sige børn på 2, 3 og 4 år blive indlagt med en peanut siddende fastklemt og med hjerneskade til følge - og det bliver man naturligt påvirket af. Så peanuts og større nødder og lignende - det er no go! :)

Når det er sagt, ...


Annonce

... så skal man dog også huske på, at det er meget sjældent at børn bliver kvalt i mad og at de som udgangspunkt vil tygge og synke deres mad. De vil også begynde at hoste, som en helt naturlig refleks, hvis maden kommer for langt tilbage i svælget og på den måde få det løsnet og klarer således tingene selv, ligesom vi andre gør :)

Det er rigtigt, at hvis det går galt og barnet ikke selv kan klare det, så skal man naturligvis gribe ind som forældre. Det kan være nødvendigt med førstehjælp.

Til børn under et år, vil det være vigtigt at få fjernet maden, der kan være i munden. Derefter lægges barnet på ens underarm og der gives fem dunk imellem barnets skulderblade. Dette skulle gerne løsne den mad, som har sat sig fast, og vejrtrækningen gå i gang.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis barnet er over 1 år, så holdes barnet hen over din arm, så overkroppen og hovedet hænger nedad. Der gives fem dunk i ryggen med den anden hånd, brug din håndrod mellem barnets skulderblade. Hvis barnet stadig ikke trækker vejret, kan bruges den såkaldte Heimlich-manøvre: Stil dig bag barnet og knyt din ene hånd. Hold rundt om barnet, saml dine hænder, så din knyttede hånd befinder sig under barnets ribben, men over dets navle. Lad barnet hænge lidt fremover. Giv et hurtigt tryk/ryk indad og opad i en vinkel på cirka 45 grader og gentag, til maden kommer op, og der er frie luftveje.

Som du selv er inde på, så vil man som forældre, naturligt ofte bare reagere ved at vende hovedet i bunden på barnet og det er helt fint. Man skal naturligvis reagere - men det kan anbefales at man tager et førstehjælpskursus! :) Og så skal man naturligvis ringe 112, hvis barnet har virket livløs eller virker påvirket.

Læs også om førstehjælp ved mad galt i halsen i min bog "Helens bog om børn og mad" :)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet

Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.

Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.

Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...

Læs mere i Babylex

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for nogen rigtig gode svar! Det er rart at kunne søge råd herinde og se man ikke er den eneste i verden med problemer.

Mor til pige på 6 måneder


Annonce