Annonce

Annonce

Svar: Alle de svære beslutninger


6. september 2011

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Hej med dig

Jeg synes det er rigtig synd, at der ikke er mulighed for at du kan være lidt mere sammen med din datter i institutionen, når du nu har mulighed for det ... Måske vil det være okay, for dem, at du bliver der og sidder der, når de spiser kl 11-11.30 - så du på det tidspunkt er der og hun således oplever, at du er helt okay og tryg ved stedet. Hun vil naturligt spejle sig i dig og de signaler du sender ...

Under alle omstændigheder er det godt, at I nu oplever, at det går fremad og at hun begynder at knytte sig til pædagogerne og lader sig trøste af dem. Det er meget fint. Det er sådan at børn naturligt skal kunne knytte sig til forskellige voksne og man skelner mellem primære og sekundære omsorgspersoner. I vil som mor og far være hendes primære omsorgspersoner og hun vil være knyttet til jer, på en anden måde end hun vil være til pædagogerne - de vil være hendes sekundære omsorgspersoner og det er vigtigt at hun på sigt kan bruge dem og finde trøst hos dem, netop når I ikke er der og kan være der for hende :)

Så ...


Annonce

... at hun nu begynder at vise tilknytning og lader sig trøste bedre, er et godt tegn og det lyder som om at I skal give det en chance... :)

Med hensyn til at afbryde indkøringen med en ferie ... det kan meget vel betyde, at I skal starte forfra igen fordi hun vil komme væk fra rutinen med at skulle afleveres. Men modsat, så lyder det jo også som om at hun kunne profitere rigtig godt af at have jer for sig selv 24 timer i døgnet i en periode og på den måde mærke, at I stadig er der for hende, passer på hende og elsker hende :)


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Det lyder dejligt med muligheden for ferie og som udgangspunkt synes jeg at I skal tage af sted og netop nyde at I kan være sammen som familie. Men jeg kan ikke love at det er uproblematisk i forhold til at skulle starte op i institutionen igen, når hun ikke har gået der længere end hun har - det kan gå begge veje. Måske vil hun atter blive ked af det, men måske vil hun netop have lettere ved at starte fordi I har haft en periode hvor I har været sammen 100 % ... Det må tiden vise.

Fortsat held og lykke! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en god brevkasse. Den har i mange sammenhænge givet mig brugbare svar på de spørgsmål, der dukker op for en førstegangsmor.

De bedste hilsener
Den forvirrede førstegangsmor


Annonce