Annonce

Annonce

Brev:

Øjenkontakt med dreng på 7 mdr.


6. september 2011

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Øjenkontakt med dreng på 7 mdr.

Hej Helen.

Så er jeg her igen. Denne gang er det min dejlige dreng på 7 måneder det drejer sig om. Han er en mild og dejlig dreng, der sjældent er ked af det. Der kan gå flere dage uden vi høre ham græde. Han sover ligeså lidt som søsteren gjorde, men det kan jeg forholde mig til, der har jeg jo været før. Han er fysisk meget igang, og står flot på alle 4, han kryber raskt hen over gulvet, sidder rankt i høj stol, spiser 3 måltider grød, og er begyndt at få blødt brød og blød frugt i små stykker, drikker vand og MME af glas som supplement til amningen.

Han ...


Annonce

... genkender mor, far og søster samt mormor. Han har let til smil og reagerer med glæde når han ser en af ovennævnte.

Min bekymring er, at han ikke holder øjenkontakt mere end få sekeunder af gangen. Jeg kan ikke altid få øjenkontakt med ham. Selv når han spiser har han fokus ved siden af mig eller på andre ting. Han kigger ofte lige ved siden af mit hovede, og viger med øjene efter 1 - 3 sekunders øjenkontakt.

Han havde en hård fødsel med dårlig apgarscore, og 1½ times C-pap før han selv iltede godt nok.

Skal jeg bekymre mig om opmærksomhedsforstyrrelser?

Hilsen Anne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove inde

Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.

Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.

Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...

Læs mere i Babylex

Slå

Det er forbudt ved lov at slå sit barn. Den såkaldte revselsesret blev afskaffet af Folketinget i 1997. At slå sine børn er således en ulovlig måde at opdrage på - og det gælder også "dask over fingrene", hvis det lille barn piller ved noget det ikke må. Et barn der bliver slået vil føle sig mindre værd.

Et barn der bliver slået er udsat for fysisk vold. Det kan være at barnet får en lussing, en endefuld, at barnet bliver sparket, rusket, brændt med cigaretter eller lignende....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Åhh, det er altså skønt at starte ugen med et svar fra dig ;) Tusind tak!

Og ha en rigtig god uge

Fra en førstegangs mor


Annonce