Brev:
Hvornår kan børn begynde at have pligter?
Hej igen
Min mand og jeg har snakket om, at det kunne være godt, hvis vores dejlige datter på 5 år så småt begynder at få nogle pligter. Det kan være at hjælpe med at dække bord, tage ud af opvaskemaskinen etc.
Er det en ok alder at begynde i? Og skal hun ha noget for det?
Hvad er det for et signal vi sender?
Vi er begyndt at blive lidt trætte af at hun ikke selv kan hente en ske til maden eller tage sin tallerken ud efter aftensmaden.
På den anden side er hun også storesøster og hendes lillesøster skal ikke gøre noget selv endnu - så hvorfor ...
... skal vores store pige - vil hun gerne vide...
Jeg er vel lidt i tvivl om hvor meget vi kan forvente af hende - hun føles så stor nu - det er svært ikke at sammenligne med hendes lillesøster, der kun er 1 1/2 år og hvor der naturligt er masser af ballade ved bordet, når vi spiser, så lillesøster får oveni hatten masser af opmærksomhed.
Min store datter kan godt mærke på os, at vi gerne vil have hende til at hjælpe til. Hun kigger også meget på mig i situationen, for at få anerkendelse for det hun gør.
Hvad tænker du?
Hilsener
Mor til en sej femårig
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.
Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...
30. september 2024 | Renlighed | 5 år
Kære Helen. Vores dreng F. er lige fyldt 5 år. Han smed bleen for ca. 2 år...
Viden om børn:
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Bleer
Det må anbefales at bruge engangsbleer, da dette er både nemt og rart for mor og barn. Bleerne bliver bedre og bedre kvalitet og det er muligt at købe svanemærkede bleer, så man både skåner barn og miljø. Det er normalt ikke mere miljøbelastende at bruge engangsbleer, end stofbleer der skal vaskes, koges og tumbles.
Dit barn skal i starten skiftes 6-10 gange i døgnet og barnet vil ofte bruge ble til det er 2 ½ - 3 år gammelt. Efter 3 års alderen bruger mange stadig ble om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.