Annonce

Annonce

Svar: Madplan ok?


28. august 2011

Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mor

Det ser meget fint ud - og det er rigtig dejligt at I er kommet så godt igang med at spise og har fået skruet amningerne ned :) super - stort skulderklap til dig!

Du kan give din dreng kogte grøntsager til frokost. Det kan være rester fra aftensmaden, det kan også være grøntsager fra frost, som du lige tager op, koger let eller vender på panden.

Han må gerne få kogte ærter, majs, gulerod osv. i små stykker, som han kan spise med fingrene han må også gerne få kogte stykker blomkål, broccoli, en kartoffelbåd eller lignende som han kan sidde med og gnave i hånden. Rodfrugter lavet i ovnen kan også være godt - og du må gerne bruge rester fra aftensmaden og lade ham spise det koldt dagen efter.

Du må også gerne give ham friske stykker grøntsager - det kan være tomat, agurk, peberfrugt ...

Vær opmærksom på at du også kan bruge grøntsagsmos som smørbart pålæg på brød og på den måde få lidt ekstra grøntsager i ham :) Og den tunsalat du laver, kan du med fordel også komme lidt forskellige grøntsager i, for netop at få lidt variation i ham og få mere grønt indenbords :)

I min næste bog "Helens bog om børn og mad" som udkommer her den 14. september, er der masser af ...


Annonce

... opskrifter og heriblandt også forslag til forskeligt smørbart pålæg :) Selvom din dreng er 13 måneder nu, vil du sandsynligvis godt kunne finde inspiration i den ... :)

Du kan med fordel også bruge grøntsager i frikadeller, kødsovs osv. som du allerede forsøger dig med. Du kan også bage grøntsager ind i brød og boller - spinat, græskar, kartoffel, gulerod kan godt bruges i bagværk :)

Fisk er godt - det kan være smørbart - men det kan også være stykker af fisk og her tæller f.eks. rejer, muslinger, krabbe, blæksprutte osv. også med. Derudover kan han naturligvis få fiskefrikadeller eller fiskefilet med lidt remoulade - prøv også med sild - måske han kan lide det :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Du må gerne skifte til letmælk nu hvor han er blevet et år - med mindre han er meget tynd, så er det fint at bibeholde sødmælk lidt endnu :)

Hvis du synes han spiser for sparsomt, så må du gerne supplere med en daglig multivitaminpille. Han skal jo have d-vitamin til han er 2 år gammel og det kan sikres derigennem og så behøver han ikke få d-dråber mere. Det er dog vigtigt at du knækker den i kvarte, så du sikrer dig at han ikke får den galt i halsen :)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke! :) Forsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkølelse

Hvis det lille barn er forkølet, kan han/hun få besvær med at spise, da det er svært at få vejret ordentligt igennem næsen. Det betyder også, at barnet kan have svært ved at sove.

Her er et par gode råd:

- Hæv hovedenden, der hvor barnet sover, med et par bøger eller et sammenrullet håndklæde under madrassen

- Brug lidt modermælk eller saltvand som næsedråber. Dryp det direkte ned i næsen. Du kan evt. bruge en lille ske eller en pipette. Saltvand og...

Læs mere i Babylex

Sprog

Allerede når det lille barn ligger i dine arme for første gang og du snakker med det, dannes grundlaget for at lære at tale. Babyen nyder at lytte til din stemme, som den også kender fra livet inde i maven, og den forbinder det med noget rart, at du taler. Det giver tryghed, nærhed og kontakt.

At synge eller spille musik virker også sprogligt stimulerende på barnet. Efterhånden som barnet bliver ældre så fortæl det, hvad du gør, - skifter bleen, vasker maven, vasker armene,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tak for dit gode svar sidst, som virkelig hjalp mig videre. Vi har valgt at beholde putteflasken lidt endnu :-)

Agnes mor


Annonce