Svar: Mad i 6 mdr alderen
Kære Tina
Nu hvor din dreng er 6 måneder gammel og lyder til at være godt igang med skemaden, vil det være rigtig godt at øge hans indtag af skemad og også give ham mere variation.
Det vil være rigtig godt at begynde med de lidt grovere grødtyper nu f.eks. havregrød og øllebrød og stille og roligt også begynde med flerkornsgrød. Det vil også være rigtig godt at tilbyde ham lidt mere frugt nu - det kan give som mellemmåltid eller som frisk frugt i hånden, som han kan sutte på. I det hele taget vil det være rigtig godt at du nu introducerer ham for lidt mad, som han selv kan sidde med.
Det kan være bløde frugtbåde som appelsinbåde, både af blomme, melon, fersken eller lignende, det kan også være ristede rugbrødsbjælker (opskrift finder du i babykøkkenet her på siden), agurk eller lignende. Det vil være rigtig godt for ham at øve sig mundmotorisk og vænne sig til at skulle arbejde lidt mere med maden.
Hans indtag af grøntsager skal også øges nu og han må få stort set alle slags grøntsager - meget gerne rodfrugter af forskellige slags og du må også gerne give ham forskellige typer af kål.
Han skal også til at have kød og fisk nu og grøntsagsmosen skal varieres og have lidt mere struktur ved at du netop tilsætter dette. Kød og fisk bør koges eller laves i ovn.
Jeg vil anbefale at du giver havregrød til morgenmad, og at du til frokost skifter mellem at give øllebrød og grøntsagsmos med kød eller fisk. På sigt bør han få grøntsagsmos til frokost og vænnes så til også at spise rugbrød her, så øllebrøden vil være en naturlig overgang og vænne ham til rugbrødssmagen. Om aftenen vil jeg anbefale at han får grøntsagsmos kød og fisk - med udgangspunkt i den mad I andre får, så I naturligt spiser det samme på sigt :)
En plan for dagen kan se således ...
... ud:
Tidlig morgen 05: Flaske og sover videre
Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.
Formiddag 9.30: Frugtmos, frisk frugt i hånden at sutte på selv, vand af kop.
Flaske og puttes til formiddagslur
Frokost 11.30-12: Øllebrød eller grøntsagsmos med kød eller fisk, vand af kop. Suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende at gumle på selv.
Flaske og puttes til middagslur ca 13-13.30. Tidspunktet variere efter hvor lang og hvor sen en formiddagslur han tager
Eftermiddag 16: Tilbydes lidt frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop. Får ofte også stadig en flaske her.
Powernapper evt. men ofte begynder den at kunne blive sprunget over - det afhænger dog af hvor lang og hvor sen en middagslur han tager
Aften 18: Grøntsagsmos og igen begyndes med kød eller fisk, suppleres også her med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.
Flaske og puttes til natten ca kl. 19.30-20 - tidspunktet her varierer efter hvorvidt han har sovet to eller tre lure i løbet af dagen.
Sen aften eller først på natten 23-01: Flaske og begynder at kunne sove uden yderligere mælk til næste morgen tidlig. At sove igennem er at sove 5-6 timer uden at få mælk :)
Det er ikke store mængder skemad han skal have. Det vil være meget fint, hvis han spiser ½-¾ dl grød eller mos af gangen. Det er bedre at han spiser en mindre mængde grød og mos og så stadig drikker sin mælk, end at han spiser f.eks. 1-1½ dl grød eller mos og derefter afviser sin flaske.
Håber du kan bruge dette videre - og husk at den 14 september udkommer min bog "Helens bog om børn og mad" om mad til små børn fra 4-6 måneder og op til 1½ år. Her vil du måned for måned kunne læse hvad næste trin er og hjælpes til at komme videre, ligesom bogen kan bruges som opslagsbog :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Brystbetændelse
I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.
Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.
Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...
Brystopereret
Mange kvinder bliver idag brystopereret. En brystoperation kan både være en brystreduktion, hvor man har fjernet noget af brystet og en brystimplantation, hvor man har gjort brysterne større.
Mange kvinder bekymrer sig om hvorvidt de vil kunne amme deres barn, når de er brystopererede og der er ikke andet at gøre, end at se hvad tiden bringer. Nogle kvinder vil fint kunne amme, det afhænger meget af operationsmåden. En del kvinder ammer delvist, giver altså bryst og supplerer med...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder







