Svar: Søn bider og slår...
Kære bekymrede mor
Tak for dit brev og velkommen til :)
Selvom jeres dreng har et stort ordforråd, så er det sandsynligvis på grund af manglende sprog, at han slår, skubber fra sig og også bider. Når børn bruger sig selv fysisk for at sige fra, så er det ofte fordi de mangler ord. Han er således ikke i stand til at sige verbalt fra, når noget går ham imod eller når noget føles svært. Og det er helt normalt at børn reagerer fysisk.
Det kan skyldes mange forskellige ting. Det kan være fordi han føler sig trængt op i en krog, at han ikke kan slippe væk. Det kan være fordi han føler sig uretfærdigt behandlet, hvis et andet barn tager legetøjet fra ham eller hvis et andet barn leger med noget, som jeres dreng gerne vil lege med. Når han ikke med ord kan give udtryk for, at her er noget jeg ikke synes er i orden eller den her situation er ubehagelig for mig, så slår han fra sig.
Når man kun er knap 2 1/2 år gammel, så skal man lære ikke at slå eller bide, men lære at man i stedet skal hente en voksen - men det er naturligt ikke noget man lærer fra den ene dag til den anden og derfor er det ekstra vigtigt, at I og dagplejer lige nu er opmærksomme på, at han er lidt mere fysisk udadreagerende. Det er derfor vigtigt at I og dagplejer lige nu holder lidt ekstra øje med jeres dreng, når han er sammen med andre børn, så man finder ud af, hvornår det er han forløber sig. Dagplejer har allerede sagt, at det især er under fri leg, at han har det svært - og så er det vigtigt netop at holde øje der og så gribe ind og hjælpe ham, træde til, så han netop ikke forløber sig men får redskaber til at komme igennem situationen på en anden og på sigt bedre måde for alle.
Det er vigtigt at hjælpe ham med at sætte ord på og forstå, hvad det gør ved de andre børn, når han slår dem, bider dem eller skubber til dem. Han skal nu til at lære, hvad hans handlinger gør, han skal lære at sætte sine handlinger sammen med de reaktioner han får. Og det andet barn, skal på samme måde lære, hvad det gør og hvorfor jeres dreng reagerer som han gør - for der er jo to børn i den situation, som nogle gange kammer over og det er som I skriver, rigtig vigtigt at det ikke kun er den ene der bliver opfattet som meget bisset. Godt nok er det forkert at bide, men han gjorde det måske fordi legetøjet blev taget fra ham - og så skal det andet barn også lære at man ikke tager legetøjet fra nogen, men at man ...
... kan låne osv. Og det er her vigtigt at sætte ord på, så begge børn hører, hvad der foregår: "Marie bliver ked af det, når du slår hende" og så kan han se at Marie græder og dermed lære at det her var forkert. Og Marie kan høre "han bed dig fordi du tog bilen" og hun kan lære at man ikke skal tage bilen uden at spørge.
Der er altid en risiko for at barnets negative handlinger bliver fastlåst, at det bliver en rolle som er svær at komme ud af, og det er meget vigtigt at jeres dreng ikke får rollen som den der slår og bider - det er vigtigt at det ikke bliver et fastlåst mønster for ham. Hvis han får mange skæld ud, så får han naturligt skyldfølelse og det kan gøre det sværere for ham at styre sig og derved kan problemet blive forstærket.
Man kan altså sige at barnets adfærd med at slå bliver forstærket af forventninger og irettesættelser. Derfor drejer det sig et eller andet sted om at tage det roligt og flytte ham væk i stedet for at skælde ham ud hele tiden. I og dagplejer skal altså forsøge at tage ham ud af situationen - inden det går galt. Og er det gået galt, så er det vigtigt ikke at skælde for meget ud. Det er generelt vigtigst at få ham væk, få ham ud af den situation, som han ikke selv er i stand til at komme væk fra, uden at bide eller slå - situationen skal helst ikke opstå.
Børn skal lære at være sociale, lære hvordan man ersammen med andre mennesker, andre børn. Man lærer at være social på mange måder. Han kan ret hurtigt lære, hvordan man spørger om man må være med i en leg, hvordan man siger nej eller hvordan man spørger om noget på en pæn måde. Men det er svært at lære det med følelser, det er svært at lære, hvordan man påvirker andre. Det er svært at lære hvad der gør andre glade, kede af det osv. Det er noget børn skal bruge mange år på at lære og som jeres dreng naturligt først skal til at stifte bekendskab med nu.
Helt op i skolealderen skal børn lære, hvordan man ser om andre er kede af det, vrede, overraskede, sure, har det sjovt osv. altså lære at tyde andre, læse deres signaler. Og jeres dreng er så småt igang med denne læring Han skal se, hvad det at slå og at skubbe gør ved andre. Han skal lære at se, hvordan de bliver ked af det, han skal lære hvordan det føles, når de så ikke gider lege med ham osv. Det er hårdt, men det er vigtig læring og I skal hjælpe ham på vej.
Håber I kan bruge dette videre, fortsat held og lykke med ham :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
Viden om børn:
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Graviditet uden for livmoderen
Graviditet uden for livmoderen er en meget alvorlig graviditetskomplikation, der optræder i ca 2 procent af alle graviditeter.
Det er forbundet med stor risiko for moderens liv og det er ikke muligt at gennemføre en sådan graviditet. Ofte er der faktisk heller ikke tale om et rigtigt foster, og dermed ikke om en rigtig graviditet.
Spiral udgør en risiko for at man bliver gravid uden for livmoderen. Derudover kan det spille ind, hvis man tidligere har haft...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.
Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!
Venlig Hilsen Mira
P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!