Annonce

Annonce

Svar: Hjælp med den søvn - 10 mdr.


9. august 2011

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære L

Det kan sagtens være den udviklingsfase, som din søn lige nu går igennem, der påvirker dagen, rytmen og dermed også hans søvn. Han er igang med at separere sig fra dig - øver sig i motorisk at bevæge sig mere og mere ud i verden på egen hånd. Selvom det for os voksne ofte er ganske særligt, når barnet tager sine første skridt, så er det at kravle, faktisk endnu større for barnet - netop fordi det er første gang, barnet helt på egen hånd, bliver i stand til at udforske verden og søge mod bestemte mål.

Det betyder også at jeres dreng i denne periode vil klynge sig mere til jer - især til dig, hvis du er den der tager sig mest af ham i det daglige. Han vil klynge sig til dig, vil helst studere verden og fremmede mennesker fra din favn og han vil også søge din nærhed og fysiske kontakt når han skal sove.

Det at han begynder at opleve mere og mere af verden, får flere og flere stimuli, gør naturligt at det både er ekstra svært at lukke af overfor verden, når han skal sove. Altså at det er svært at finde ro. Men det gør også at han naturligt sover meget uroligt, når han sover. At han ligger uroligt og også siger lyde i søvne og vågner meget let. Alt hvad han oplever i løbet af dagen skal bearbejdes i drømme, når han sover.

Så at I bøvler med søvnen lige nu er altså helt normalt og det bliver sandsynligvis bedre igen, når han motorisk begynder at kunne lidt mere og når han stille og roligt finder ud af, at verden ikke er helt så farlig, som han lige nu oplever :)

Børn i denne alder vil ofte gerne følge med i alt og har derfor meget svært ved at overgive sig til ...


Annonce

... søvnen. De stritter voldsomt imod, når man prøver at putte dem. Børn i denne alder sover ofte også meget kort i løbet af dagen, mange børn kan fint trives med kun at sove 2½ time sammenlagt i løbet af dagen - hos jer lyder det til nogle gange at være lidt mindre.

De fleste børn er ikke klar til kun en lur dagligt, før de er mellem 12-18 måneder, men hvis han er helt umulig at passe, så er det okay at du lige nu arbejde på at han kun sover en lur. Det er så vigtigt at luren er en længere lur :) Når han starter pasning, vil han sandsynligvis få brug for to lure igen, fordi der så sker nye ting, som naturligt trætter ham endnu mere, så selvom I nogle dage lige nu har en rytme med kun en lur, skal du altså indstille dig på, at to lure ofte vil være nødvendigt igen :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jeg vil foreslå dig, at du sætter ham i barnevognen når det er tid til at sove middagslur. Ved at du sætter ham op, lader ham kikke på verden, mærke vinden i ansigtet, og I så taler om de ting I kommer forbi "hunden der siger vov", "fuglen der siger pip", "bussen der siger brrr" osv. så får han en masse indtryk og bliver mentalt træt. Du imødekommer altså hans behov for at følge med i og opleve verden.

Og samtidig vil den friske luft og det at blive trillet i vognen naturligt også gøre ham træt - for han har jo brug for søvnen. Han har brug for at sove sine 2 lure dagligt og brug for de afbræk - han har bare svært ved at mærke dette behov lige nu. Men når han sidder der, så overmander trætheden ham og så kan du tilsidst lægge ham ned.

Jeg håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke med ham :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kravle

De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.

Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...

Læs mere i Babylex

Proprioceptive sans

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Den proprioceptive sans kaldes også muskel-ledsansen, stillingssansen og den kinæstetiske/bevægelsessans. Denne sans er kroppens evne til at opfatte bevægelse, muskelkraft, kropsstilling, og det sker ved hjælp af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en vidunderlig website - du gør virkelig et fantastisk stykke arbejde.

Karina, mor til dreng 5 måneder


Annonce