Annonce

Annonce

Svar: Hjælp med den søvn - 10 mdr.


9. august 2011

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære L

Det kan sagtens være den udviklingsfase, som din søn lige nu går igennem, der påvirker dagen, rytmen og dermed også hans søvn. Han er igang med at separere sig fra dig - øver sig i motorisk at bevæge sig mere og mere ud i verden på egen hånd. Selvom det for os voksne ofte er ganske særligt, når barnet tager sine første skridt, så er det at kravle, faktisk endnu større for barnet - netop fordi det er første gang, barnet helt på egen hånd, bliver i stand til at udforske verden og søge mod bestemte mål.

Det betyder også at jeres dreng i denne periode vil klynge sig mere til jer - især til dig, hvis du er den der tager sig mest af ham i det daglige. Han vil klynge sig til dig, vil helst studere verden og fremmede mennesker fra din favn og han vil også søge din nærhed og fysiske kontakt når han skal sove.

Det at han begynder at opleve mere og mere af verden, får flere og flere stimuli, gør naturligt at det både er ekstra svært at lukke af overfor verden, når han skal sove. Altså at det er svært at finde ro. Men det gør også at han naturligt sover meget uroligt, når han sover. At han ligger uroligt og også siger lyde i søvne og vågner meget let. Alt hvad han oplever i løbet af dagen skal bearbejdes i drømme, når han sover.

Så at I bøvler med søvnen lige nu er altså helt normalt og det bliver sandsynligvis bedre igen, når han motorisk begynder at kunne lidt mere og når han stille og roligt finder ud af, at verden ikke er helt så farlig, som han lige nu oplever :)

Børn i denne alder vil ofte gerne følge med i alt og har derfor meget svært ved at overgive sig til ...


Annonce

... søvnen. De stritter voldsomt imod, når man prøver at putte dem. Børn i denne alder sover ofte også meget kort i løbet af dagen, mange børn kan fint trives med kun at sove 2½ time sammenlagt i løbet af dagen - hos jer lyder det til nogle gange at være lidt mindre.

De fleste børn er ikke klar til kun en lur dagligt, før de er mellem 12-18 måneder, men hvis han er helt umulig at passe, så er det okay at du lige nu arbejde på at han kun sover en lur. Det er så vigtigt at luren er en længere lur :) Når han starter pasning, vil han sandsynligvis få brug for to lure igen, fordi der så sker nye ting, som naturligt trætter ham endnu mere, så selvom I nogle dage lige nu har en rytme med kun en lur, skal du altså indstille dig på, at to lure ofte vil være nødvendigt igen :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jeg vil foreslå dig, at du sætter ham i barnevognen når det er tid til at sove middagslur. Ved at du sætter ham op, lader ham kikke på verden, mærke vinden i ansigtet, og I så taler om de ting I kommer forbi "hunden der siger vov", "fuglen der siger pip", "bussen der siger brrr" osv. så får han en masse indtryk og bliver mentalt træt. Du imødekommer altså hans behov for at følge med i og opleve verden.

Og samtidig vil den friske luft og det at blive trillet i vognen naturligt også gøre ham træt - for han har jo brug for søvnen. Han har brug for at sove sine 2 lure dagligt og brug for de afbræk - han har bare svært ved at mærke dette behov lige nu. Men når han sidder der, så overmander trætheden ham og så kan du tilsidst lægge ham ned.

Jeg håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke med ham :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex

Tommelfinger - sutte på

Allerede mens barnet ligger i mors mave under graviditeten, øver det sig i at sutte på finger. Derfor ser man ofte, at nyfødte og småbørn ligger og sutter på deres fingre - det har de også gjort inde i maven.

At sutte på tommelfinger har akkurat samme beroligende effekt som al anden sutten hos spædbørn. Suttebehovet er naturligt og må ikke undertrykkes, da det giver barnet en form for tryghed. Det er dog stadig vigtigt, at barnet får den tryghed og opmærksomhed, som det har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce