Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke tage flaske og vil ikke sove om aftenen


24. juli 2011

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Vil ikke tage flaske og vil ikke sove om aftenen

Hej Helen,

Jeg har lige meldt mig ind i din brevkasse i håb om, at du kan hjælpe os med at få lidt styr på hverdagen, da jeg i øjeblikket synes det hele sejler lidt;-)

Vores datter er 6 mdr. gammel. Hun blev født 3½ uge tidligere end terminen, og blev opereret for gastroskise efter fødslen. Alt er gået meget bedre end vi turde håbe på, og hun har det rigtig godt. I forhold til de jævnaldrene babyer vi kender, synes jeg ikke, hun er så god til at lege for sig selv ret længe ad gangen. Hun har det bedst, hvis hun kan sidde hos en af os hele tiden, og det er lidt anstrengende. Kan det skyldes den start hun har fået – at hun har brug for mere tryghed eller er det fordi, vi har vænnet hende til, at vi tager hende op, når hun begynder at græde? – og kan vi hjælpe med hende med at blive bedre til at lege for sig selv?

Hun vil ikke tage flaske. Vi har øvet med hende adskillige gange – både med modermælk og modermælkserstatning og med et hav af forskellige flasker! Nogle gange spiser hun lidt, men ikke meget – og slet ikke modermælkserstatning. Jeg er efterhånden dybt frustreret over, at hun ikke vil tage flaske, da jeg synes det begrænser mulighederne for at få andre til at passe hende – også hendes far. Har du et råd til, hvordan vi får hende til at tage flaske?

Jeg har i lang tid ammet hende, inden hun er blevet puttet om ...


Annonce

... aftenen. I en lang periode faldt hun i søvn og jeg kunne efterfølgende lægge hende over i sengen, og så sov hun videre. Da vi rigtig gerne vil have, at andre kan passe og putte hende om aftenen, synes jeg, det er en dårlig idé at vænne hende til at falde til ro i forbindelse med, at jeg ammer hende – især når hun ikke vil have flaske. Vi har derfor ændret aften-putningen til at det er hendes far, der putter hende nu.

Jeg ammer hende efter hendes aften-skemåltid eller lidt senere, men det er ikke altid hun vil have mælk på det tidspunkt. Han har nogle aftener tilbudt hende en flaske med enten modermælk eller modermælkserstatning lige før han putter hende, men hun vil ikke have noget. Hun kan smile til ham og være glad idet han lægger hende, men lidt efter græder hun. Nogle aftener skriger hun i 10 minutter, andre aftener i længere tid. Jeg er ked af, at det skal være sådan, og vi vil derfor gerne have din hjælp til, hvordan vi kan ændre aften-putte-ritualet, således at kan falde i søvn uden at skulle græde sig søvn – og uden at skulle ”ammes” til ro.

Endelig vil jeg lige høre, om jeg må putte sødmælk i hendes grød og mos i stedet for modermælk/erstatning nu hvor hun er 6 mdr.? Jeg ammer hende stadig 4-5 gange i døgnet.

Det var en lang smøre, men jeg håber, du kan hjælpe os lidt på vej.

Med venlig hilsen
Den frustrerede mor!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dine svar, der altid er en STOR hjælp.

Tak fordi du er der, det er dejligt at kunne skrive til dig!

Fra Karina, mor til dreng på 5 mdr.


Annonce