Svar: Min søn spiser ikke så meget
Hej med dig
De fleste børn vil i jeres drengs alder, ofte begynde at lukke munden for skeen. Det handler ofte ikke om kræsenhed eller om at barnet ikke kan lide maden, men derimod om, at barnet i denne alder gerne vil spise selv og har brug for mad i stykker, mad som smager af mere, mad som appellerer til barnet i både former, farver, smag osv.
Det er vigtigt at jeres dreng nu får familiemad. Han skal have mad som tager mere og mere udgangspunkt i jeres mad. Han er meget bevidst om, hvorvidt der ligger det samme på jeres tallerken som på hans og derfor interesserer det ham naturligt mere at få mad med jeres gaffel eller fra jeres tallerken, end den grød eller mos han har på sin egen tallerken. Så jo mere rigtig mad, mad i stykker, familiemad osv. I kan give ham jo bedre er det.
Jeres dreng er også så bevidst, at han godt ved at han, ved at knibe munden sammen kan få den fulde opmærksomhed fra jer. Det at børn lukker munden for skeen, sætter automatisk gang i forældrene - vi ved jo, hvor vigtigt det er at barnet spiser. Det er jo også derfor du bliver så frustreret, når han ikke vil... Du ser på hans vægt, ser hvordan han bevæger sig rundt og du ved at han skal spise, for at trives og udvikle sig.
Men det bedste du kan gøre er faktisk at give ham madro, give ham mad i stykker som han selv kan spise og lad ham forsøge sig selv. Du må naturligvis gerne supplere med skemaden, så du er sikker på at han får mad nok, men han skal have meget mere mad i stykker, hapsere som han kan spise med fingrene, større stykker som han kan sidde med i ...
... hånden og gnave af, mad han kan spise med gaffel osv.
Mit forslag til en dagsplan ser således ud:
Morgen: Havregrød, sødmælk af kop
Før formiddagslur: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, frugtmos med jerntilskud - da han ikke får 400ml mme dagligt, vand af kop.
Puttes uden flaske - mellemmåltidet erstatter flasken
Frokost: Rugbrød med forskelligt pålæg, gerne fiskepålæg, suppleres med kogte grøntsager, en kartoffelbåd, godt kogte pastaskruer, ½ hårdkogt æg, stykker af frikadelle (kød eller fiskedeller), rejer, muslinger eller lignende og suppleres evt. også med lidt grøntsagsmos. Det kan være rest fra aftensmaden eller lidt mos fra glas. Vand af kop.
Tilbydes lidt frugt som nu
Flaske og puttes til middagslur
Eftermiddag: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden. Tilbydes lidt tykmælk med revne æbler, lidt rugbrødsdrys eller lignende. Vand af kop.
Aftens: Familiemad - skal ikke længere blendes. Får mad som I andre spiser, almindelige børnevenlige retter som pasta med kødsovs, lasagne, frikadeller - kød eller fiskedeller, farsbrød, laks fra ovnen, ris med sur-sød-sovs, boller i karry. De lidt gammeldags retter og retter med sovs er ofte godt til børn i denne alder. Kartofler kan moses med sovs, frikadellen kan gives i stykker. Sødmælk af kop.
Flaske og puttes til natten
Mit forslag er altså at I giver ham mere rigtig mad, fordi det naturligt vil appellerer til hans lyst til at spise og at han nu får lov til at spise mere og mere selv :)
Jeg håber at I kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Tandbørstning
For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.
Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.
Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.
Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder







