Svar: Natte-amning hver anden time
Kære Kamilla
Sålænge din datter er under 6 mdr. vil det være hensigtsmæssigt, at du ammer hende om natten.
Det er sådan, at man om natten producerer mere prolactin, som er det hormon der "sætter skub" i mælkeproduktionen.
Jo yngre barnet er, jo højere er sandsynligheden for at barnet indtager den samme mængde mad om dagen som om natten. Du må derfor forvente, at din datter vil være sulten om natten.
Det betyder dog ikke, at du skal amme hver anden time natten igennem med den alder din datter har.
Jeg vil foreslå dig at du sørger for, at hun får rigeligt med mad i løbet af dagen. Når du ammer skal du desuden bruge følgende princip:
Først ligger ud hende til den ene side og lader hende "tømme" den. Det er vigtigt, at hun får den sidste del af mælken med, da den mætter hende mere, end den del, der ligger først for, når hun sutter.
Derefter lader du hende bøvse af, snakke, skifter hende. Og så tilbyder du hende toppen af den anden side. Nogle gange vil hun kun sutte kortvarigt og kun tage toppen, andre gange vil hun måske spise lidt mere.
Næste gang du ligger hende til, så starter du på den side, ...
... hvor hun tog toppen sidst.
Hvis hun spiser godt om dagen, så ville jeg amme hende om aftenen, som du gør kl 19-20 og putte hende.
Børn har en utrolig evne til at kunne spise i søvne. Jeg vil derfor foreslå dig, at du ammer hende når du går i seng. Prøv at tage hende op og læg hende til, eller læg dig med hende og lad hende spise liggende, så hun får endnu et ordentligt måltid og ikke bare en tår.
Hvis hun så vågner efter et par timer, så prøv at give hende sutten, hvis hun bruger sådan en, eller prøv at vende hende om på siden og putte hende igen.
Hvis hun vågner hen af morgenstunden kl 4-5, så har hun behov for mad igen.
Undgå lys og uro om natten.
Små børn sover meget uroligt og det er ikke alle lyde der skal reageres på. Det er ikke alle lyde der er sult.
Brug forskellige ammestillinger, derved stimulerer hun brystet på forskellig vis. Sørg også selv for at få rigeligt med væske og mad i løbet af dagen. Du skal også have hvile.
Hvis du har brug for mere vejledning kan du se på ammevejleder.dk, hvor jeg kører ud som privatpraktiserende.
Håber ovenstående kan bruges.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
13. august 2025 | Amning | 13 mdr.
Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
Viden om børn:
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder






