Svar: Mareridt og hedetur
Kære Mor
Rigtige mareridt, som vi kender det, opstår normalt hen mod morgenstunden, men din dreng kan naturligvis også godt drømme først på natten og sove uroligt på grund af det.
At han sveder meget, den første time efter han er faldet i søvn er normalt. Man ser det hos nogle børn og det er som om at der, hvor de skal geare ned, slappe af og finde roen i kroppen og falder i søvn - så udløses en hedetur.
Hvis det er meget voldsomt, så kan man naturligvis tale med lægen om det og få undersøgt om der kan findes en årsag i hormonbalance, stofskifte, blodsukker - men ellers vil det være fint at overveje om han måske skal have en ...
... anden dyne, en anden madras, som bedre kan regulere hans varme. Temprakon laver blandt andet dette. I skal naturligvis også sikre jer, at hans behov for nattøj er tilpasset rummets temperatur og at han generelt bør sove et i afkølet rum med frisk luft. I kan prøve at lufte godt ud for nedrullede gardiner og lukket dør, inden han bliver puttet for at se om det gør en forskel.
Det lyder ellers som om at jeres dreng trives og i øvrigt sover rigtig godt. Det er meget fint, at du kan berolige og betrygge og at han i løbet af kort tid, falder i søvn igen. Det skal du bare blive ved med.
Håber I kan bruge dette videre, fortsat held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.