Brev:
10 måneder og søvn om dagen

Hej igen Helen
Håber du endnu en gang kan være os behjælpelig.
Alexander er efterhånden blevet 10 måneder, han er sund og rask, glad, nysgerrig og meget social dreng.
På et tidspunkt (for en månedstid) siden sov han 2 x 1½ time om dagen ca. En formiddagslur ved 9 tiden og en igen efter 3-4 timer. Men det begyndte lige så tille at ændre sig, han ville ikke sove om formiddagen og jeg travede stierne tynde med vognen og tilsidst tog han luren, men ville så ikke sove mere inden natten. Og det er jo absolut ikke nok. Der er jo længe fra klokken 10.30 og til han skal puttes om aftenen.
Så efter nogle hårde uger ændrede vi det, prøvede at skære formiddagsluren væk og putte ham 11-11.30. Han er meget træt inden og går selvfølgelig hurtigt omkuld, men sover ofte ikke mere end 1½ time. Han skal ...
... underholdes og bliver pivet, selvfølgelig pga træthed. Jeg syntes, det er synd han er SÅ træt inden middagsluren og ofte går frokosten jo op i hat og briller pga. træthed. Men hvad skal vi gøre, hvar du nogle forslag?
Han starter i dagpleje om en månedstid og jeg er godt klar over, at han bliver endnu mere træt og det hele måske ændrer sig fordi han får så mange oplevelser. han er også godt på vej til at kravle og det at han bevæger sig gør ham jo også træt.
Den sidste uges tid har han også sovet elendigt om natten, han vågner mange gange, falder dog let i søvn iigen, men sover uroligt og piber og smågræder. Han sover ellers igennem og har gjort det i et par måneder. Så ingen flaske om natten. Han sover fra ca. 18.30 til 6. Er det alt det han begynder at forstå og opleve som giver den urolige søvn?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
Viden om børn:
Negle
Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.
Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.
Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.
Jern - jerntilskud præmatur
Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:
Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder
Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.
Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




