Annonce

Annonce

Svar: Beslutning om at sove på eget værelse


10. juni 2011

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære mor

Det er helt naturligt at du har brug for at have din datter tæt på dig. Det er helt naturligt at det gør dig tryg, at vide, at du kan høre hende og reagerer hurtigt på hendes signaler og hjælpe hende, når hun har behov - og ingen skal fortælle dig at det er forkert!

Der er ikke nogen faste regler for, hvornår børn skal sove på eget værelse. Førhen i tiden, boede man på meget mindre plads og det var helt naturligt at familien sov sammen, men efter vil har fået flere penge, større huse - ja så er der også børneværelser og nogle gange børneafdelinger, hvor man sover i hver sin ende af huset. Det er ikke et naturligt behov - mennesket er flokdyr og har brug for at kunne mærke hinanden.

Nogle vælger at praktisere samsovning, hvor man bevidst vælger at familien skal sove sammen. Nogle indretter soveværelse med en stor seng på 4x4 meter, så der er plads til alle. Andre vælger at børnene sover sammen, så børnene har hinanden og får trygheden og nærheden på den måde og atter andre vælger at børn og voksne skal ligge hver for sig. Hvordan man gør er vidt forskelligt og du skal gøre det, som du føler er det rigtige for jer.

Man kan sige at de første 6 måneder, så er der i forhold til vuggedød noget vigtigt i at sove sammen. At sove i samme rum, det der også kaldes "rooming in". Netop det at sove i samme rum virker forebyggende på vuggedød, fordi forældres natlige støj naturligt er med til at holde barnets vejrtrækning igang. Det at sove i samme seng anbefales dog ikke.

Omkring 6 måneders alderen oplever mange en ændring, som handler om at "nu er det gået ½ år og nu har vi ikke længere et spædbarn, men en rigtig baby" - og det betyder at mange forældre begynder at føle behov for, at få soveværelset for sig selv. Men det behøver ikke være sådan, man kan sagtens have behov for ...


Annonce

... stadig at have sit barn hos sig.

I 8-10 måneders alderen vil mange børn have en naturlig periode, hvor de begynder at sove uroligt. De er i separationsfasen og kan i denne periode virke meget klyngende og tryghedssøgende. Det betyder at de om natten ofte kan have ekstra behov for deres forældre.

I 12-14 måneders alderen opleves ofte en tilsvarende periode som hænger sammen med at barnet begynder at gå mere og mere rundt, rejser sig ved tingene osv.

I 18-20 måneders alderen vil mange børn også sove uroligt, vågne med skrig om natten, drømme meget osv.

Når børn er 2½ år, vil de ofte være bange for mørke, vil ikke sove alene osv.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Og sådan vil børn naturligt i perioder have brug for deres forældre om natten og hvor de er ekstra tryghedssøgende.

Man kan sige, at netop i disse urolige perioder, kan det være svært at arbejde på rutiner og vaner, hvor barnet skal lære at sove for sig selv, fordi barnet er ekstra klyngende og tryghedssøgende lige her - derfor kan man sige, at det kan være en god idé at putte barnet på eget værelse i de perioder, hvor man erfaringsmæssigt ved at der er mere ro på. Men igen - det er jo ikke sådan at løbet er kørt, hvis man ikke får barnet på eget værelse når det er 7 måneder, der kommer jo en periode igen, hvor man kan arbejde på dette :)

Det vigtigste er at barnet er tryg. Tryghed er alfa omega, trygge børn sover godt!

Så hvordan får du taget hul på alt dette ... Tal med din mand om hvordan han har det og opvej fordele og ulemper ved at sove sammen og ved at sove hver for sig - lyt til dit hjerte og hvordan du har det bedst og sig til dig selv, at løbet ikke er kørt, fordi du venter og bliver mere parat, hvis du har brug for det. Jeres datter må selvfølgelig gerne sove i soveværelset!

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!

Hilsen drengens forældre


Annonce