Svar: Vand på flaske
Hej med dig
Det er sådan at modermælken er sammensat så perfekt, at barnet både har mulighed for at slukke tørsten og også har mulighed for at få en rigtigt måltid.
Den første del af mælken er meget vandholdig og det betyder at den virker tørstslukkende. Derfor vil børn naturligt, når det er varmt søge brystet og die kortvarigt, fordi de derved får den vandholdige mælk. Efter 1½-2 timer, så vil barnet så naturligt være sulten og have behov for at søge brystet igen, hvorefter barnet så spiser længerevarende og får sit behov for mad dækket.
Det er netop vigtigt at man lader barnet regulere sit behov på denne måde og lader barnet flekse ved brystet. Og det anbefales ikke at man begynder at give barnet kogt vand på flaske i stedet for at amme. Der er ingen næring i vand og hvis barnet fylder maven op med vand, så er der risiko for, at barnet ikke indtager mælk nok og dermed kommer i mistrivsel.
De fleste ...
... børn, på din drengs alder, har brug for 6-8 amninger i døgnet, for at være dækket ind med mælk og det lyder faktisk meget præcist til at være tilfældet hos jer. Du fortæller at han ofte spiser ca hver 3 time i løbet af dagen og om natten kan han så tage et længere stræk på op til 6 timer. Det er meget fint og lyder fuldstændig som man skal forvente. Og som sagt, skal han have lov til at få lidt tørstslukkende mælk en gang imellem derudover, netop når det er varmt :)
Du kan prøve at gøre det, at du ammer fra det ene bryst, når han vågner, og så leger, pludrer med ham, tumler lidt osv. og når han så skal sove, så giver du ham fra modsatte bryst, hvor han så ofte vil spise kortvarigt. Næste gang han så vågner, så får han fra den side, hvor han stoppede sidst og "spiser i bund der", leger, pludrer, aktiveres osv. og så får han fra modsatte bryst, inden han så puttes til næste lur.
Fortsat held og lykke med ham! :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
Viden om børn:
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!
Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!






