Annonce

Annonce

Brev:

Aftensmad, dagsplan og rugbrød


7. juni 2011

Alder:
9 mdr.

Aftensmad, dagsplan og rugbrød

Hej Helen

Så har jeg lige lidt spørgsmål til dig igen:)

Lukas bliver 9 mdr. om 12 dage.

vores dag ser ca. sådan her ud:

6.30-7.00 står op

9.00 formiddagsmad

ca. 9-9.30 formiddagslur ca 1½ time

11.30 middagsmad ( Rugbrød)

13-14 flaske mme

13-14 eftermiddagslur ca 1-1½ time

17.30 aftensmad

18.30 flaske mme

22.30 flaske med vælling ca 230 ml

Er i tvivl om det er for meget vælling han får om aftenen, har lige sat det ned, da han kunne spise 280 ml. problemet var bare at han ikke virkede sulten om morgenen, men han spiser fortsat ikke så meget grød om morgenen, så tænker om jeg skal begynde at give mindre vælling? og skal han fortsat have 3 flasker eller skal jeg snart tage flasken efter middagsmaden væk?

Til middag får han sdr. rugbrød fra bageren, men synes hurtigt det bliver tørt. Må jeg give ham kartoffel eller gulerodsrugbrød, så det er et brød vi alle kan spise, så det ikke når at blive så tørt?

Til aften er han begyndt at få det samme mad som os andre, men jeg blender ofte en god bare lige lidt, og ved siden af får han lidt kartofler i ...


Annonce

... stykker og fx. kogt hamberyg i stykker. Skal jeg begynde bare at give ham maden i små stykker? tænker bare om jeg så kan få ham til at spise nok, og om han kan få nok grøntsager på den måde nu?
Vi laver lassange, pasta og kødsovs, mousacca, kylling i karry, boller i karry osv.

I forhold til søvn, så er det fortsat ofte om formiddagen han sover længst og så tager han en kort lur eftermiddag. Skal jeg bare fortsat lade ham selv bestemme, eller vil det være en god ide at sige max 1 time formiddag, så han kan tage en god middagslur, eller er det fint nok at lade ham selv bestemme. Synes det går fint de fleste dage, men nogen gange bliver han meget træt/pylret sen eftermiddag, men oftest går det fint nok. Alt i alt går det over al forventning med han søvn, så er selvfølgelig også bange for at det kan ødelægge noget, hvis jeg begynder at pille ved hans søvn.

Vi skal til Italien her om 2 uger. Vil det være ok at han i 2½ uge får færdiglavet mad på glas og pulver grød, så vi bare kan slappe af, nyde ferien og spise lidt senere end han sikkert kan vente på:)

Glæder mig til at høre fra dig:)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce