Annonce

Annonce

Svar: Kræsen - 3 år


4. juni 2011

Alder:
3 år

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Henriette

Tillykke med lillebror - håber at alt er gået godt :)

Som du måske kan fornemme hos din dreng, så er det at få opmærksomhed naturligt vigtigt nu, hvor han skal dele jer med en anden - og et sted at sikre sig opmærksomhed, er ved middagsbordet. Når børn lukker munden, skubber tallerkenen væk, piller grøntsagerne ud og sorterer i maden eller siger "Mig kan ikke lide det!" så gør det noget ved os forældre. Vi ved jo, hvor vigtigt det er at barnet spiser.

Men det bedste I kan gøre er faktisk at give jeres dreng madro. Det er vigtigt at han får serveret mad, som I andre spiser og at I så vidt muligt ikke gør et stort nummer ud af, hvordan eller hvad han spiser af den mad der nu er serveret.

Man kan meget hurtigt komme til at diskuterer hen over bordet, hvad taktikken nu skal være - måske sidder han og troner for bordenden og begge I forældre sidder og kikker på ham, fra hver side, når han spiser - lav om på det. Flyt ham ned til bordets side i stedet og lad ham spise uden for meget opmærksomhed.

Han skal naturligvis spise varieret, men det er vigtigt at du ikke snyder ham eller forsøger at skjule grøntsager i maden. Du er nødt til at være ærlig om, hvad der er i og hvad I spiser, for ellers vil han blive i tvivl om, hvorvidt han kan stole på dig og det du siger - og det kan gøre at han afviser ...


Annonce

... endnu mere mad.

Det er vigtigt for hans alder at maden serveres adskilt. Giv ham en tallerken opdelt i rum, så han har kød i et rum, pasta i et andet, grøntsager i et tredie, sovs i et fjerde osv. Så tingene ikke ligger sammen. Det gør for det første at han har overblik over måltidet og det giver ham også tryghed, at han kan se, hvad han spiser.

Og ja - så kan det godt være at han spiser frikadelle og majs den ene dag, men næste dag er det så måske pastaerne og gulerodssalaten der glider ned og så må det være sådan. Du er nødt til at se på hans indtag over flere dage, for at se om han så ikke spiser lidt fra alle fødevaregrupper :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Så ro på, prøv at give ham masser af opmærksomhed uden for middagsbordet, og prøv at skabe madro, når I spiser, så fokus ikke er på ham og maden, men i stedet på den mad I generelt spiser "hmm, hvor smager det godt, sikke noget dejligt mørt kød" og lignende, så han hører at I nyder maden og at det at spise er noget I sætter pris på. Han lærer ved at spejle sig i jer, gøre som I gør - ikke ved at I dikterer hvordan I vil have det ... :)

Tag ham med i køkkenet, lad ham være med til at lave mad. Køb en kogebog lavet specielt til børn med forskellige børnevenlige opskrifter i og lad ham så være med i køkkenet, når der skal laves mad.

Rigtig meget held og lykke, fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil bare sige tak.

Jeg er så glad for at det er muligt at vende de mange store, svære tanker med dig her.. Det er virkelig en stor, stor hjælp :)

Knus fra mig


Annonce