Annonce

Annonce

Brev:

Søvnrytme og sover meget let


2. juni 2011

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Søvnrytme og sover meget let

Hej Helen.

Jeg har en lille datter på lidt over 6 måneder, som jeg prøver at få kørt en god rytme ind ved efter at have læst de svar du giver inde på denne side til andre brugere.

Nogle dage sover og spiser hun som planlagt, men andre dage vil hun ikke overgive sig til søvnen.

Dette gælder primært de lure hun skal have om dagen. Hun har fået mad og er blevet ammet. Hun gnider øjne og gaber og bliver pylret, men på trods af disse tegn og at jeg får lagt hende hurtigt i barnevognen og mange gange går tur med hende så vil hun ikke overgive sig..... ligger bare og snakker og tager sutten ud af munden, sparker med benene...... hvilket frusterer mig, da jeg så ved at hun kommer til at være i underskud med søvn resten af dagen og ender med en pylret baby ved aftenstid.

Et andet problem er at hvis hun endelig er faldet i søvn, og så bliver vækket 5 min ...


Annonce

... efter af larm eller andet så vil hun ikke falde i søvn igen... ligesom om hun siger "hey mor og far jeg har da sovet og er frisk... jeg skal da ikke sove mere..." har så prøvet at gå en tur igen eller andre tiltag men lige meget hjælper det.... man kan ligeså godt tage hende op og så vente til næste gang chancen byder sig.

Eks her til aften.... falder i søvn ved aftenamning på vores seng. Jeg lægger hende over i hendes seng som så mange andre gange, men en forkert bevægelse ved hendes dyne gør at hun vågner og så har jeg lige pludselig en meget vågen pige som faldt i søvn kl 19:00 og som jeg ved er meget træt, men som ikke vil sove igen... endte så med at ligge med hende på sengen indtil ca kl 21:00 hvor hun så endelig overgav sig og tør ikke flytte hende... så hun må sove imellem sin far og mig i nat.

Hvad gør jeg /vi forkert?

Med venlig hilsen
Ann

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Undertøj til børn

Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.

I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...

Læs mere i Babylex

Mekonium - den første afføring

Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.

Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det går bare rigtig godt med vores datter :) Vi har ingen kamp ved sengetid længere, hun er endelig begyndt at gå selv og hun stortrives.

Tak, Cecilies mor


Annonce