Brev:
Søvnrytme - 8 mdr.

Hej Helen.
Jeg har lige lidt spørgsmål om hvad jeg kan forvente af min søn på nu 8 måneder og hans søvn og mad.
Han rytme nu er ca sådan:
5-5.30 Vågner og får en lille flaske (ca 100 ml.) Men sover desværre ikke videre så vi putter bare lidt i sengen inden vi står op.
6.30-7 Morgenmad (øllebrød eller havregrød med frugtmos) Han spiser ikke så meget igen her.
8-8.30 Puttes til morgenlur hvor han typisk sover 40 min og hvos han sover længere vækker jeg ham senest 9.30.
ca 9 frugt i små stykker og en bolle eller lidt lyst brød med ost
ca 11 frokost rugbrød med forskelligt pålæg og lidt grønt eller knækbrød eller lignende at gnave i.
ca 12 flaske 120-170 ml, forskelligt hvor meget han drikker
12-13 puttes til middagslur og denne lur vil jeg meget gerne beholde her fordi vi har en datter også der stadig sover til middag og synes vi er låst hele dagen hvis ikke de sover nogenlunde samtidig.
Han sover typisk 1½-2 timer med lidt opvågninger hvor han skal rokkes lidt og ha sut.
14-15 frugt og lidt brød eller grød hvis han ikke har spist så meget til middag.
ca 16.30 flaske 100-170 også forskelligt hvad han drikker her.
17 sover ca en halv time, her må vi trille ham i søvn, men synes stadig ikke han kan undvære den for så kan han ikke holde til puttetid. Hvis han en sjælden gang sover 3 timer til middag springer vi denne over og lægger ham evt lidt tidligere i seng.
ca 18 Aftensmad som efterhånden er det samme som vi andre spiser, og vi laver madplanen efter noget han kan få.
Derefter leg, bad osv.
Ca 19.30 Natflaske 100-200 ml og så går vi i seng og synger og siger godnat og han sover typisk lidt før kl 20.
Ca 22-23 når jeg går i seng giver jeg ham en flaske hvor han ...
... drikker 100-200 ml. Så får han ikke mere i løbet af natten men vågner stadig en del gange, men tænker han er gammel nok til at undvære natmad nu?
Han har 2 gange sovet helt igennem fra kl 20 til 5.30 uden mælk, men så gik det tilbage til det gamle igen og nu vågner han typisk hver eller hver anden time, men som regel kan det klares med sut og en hånd på brystet. Kan man med den alder han har nu gøre noget for at undgå de opvågninger?
Egentlig synes jeg vi har en meget god rytme, men kunne bare så godt tænke mig han sov til kl 6 i hvert fald, synes kl 5 er meget tidligt. Ser du noget vi kan ændre? Tænker selv at han kunne sove to lure, altså senere formiddag og senere middag, men synes bare det er så dumt han sover forskudt af sin søster, er der så bare ikke noget at gøre ved det?
Han spiser efterhånden godt på nær når tænderne murer så spiser han så godt som intet (1 skefuld per måltid og 10 ml mælk per flaske) og det var også her vi måtte ha fat i sen aftenflaske igen og tidlig morgenflaske var på det tidspunkt også allerede 3.30-4, for han var bare lysvågen og græd meget, så tror han var sulten.
Er der ting vi bør ændre i dagsrytmen?
Efter sommerferien skal han starte i dagpleje samme sted som sin søster, vi har vendt meget om de skulle gå sammen, der er jo for og imod, men de skal kun gå der 3-4 måneder sammen så skal hun i børnehave, har du råd til hvordan vi gør det bedst når han skal køres ind så det er bedst for begge børn?
Desuden overvejer vi at de snart skal sove i samme værelse men er jo bange for de vækker hinanden, men omvendt at det kunne give dem tryghed. Han er 8 måneder og hun er 2 år og 4 måneder, er der tidspunkter der er bedre end andre at rykke dem sammen på?
Mange hilsner fra D.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Bedsteforældre
Det er dejligt at have bedsteforældre og for de fleste børn og børnefamilier spiller bedsteforældrene en stor rolle.
Bedsteforældre kan være ressourcepersoner, der træder til og hjælper jer i hverdagen med de praktiske opgaver. De vil ofte også gerne hjælpe med børnepasning, hvis I forældre har brug for lidt tid for jer selv.
Børn har glæde af at kende deres bedsteforældre, det er vigtigt for børn at kende deres historie og det er dejligt for dem at have...
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




