Annonce

Annonce

Svar: Kold tyrker eller?


30. maj 2011

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære søde du!

Tak for dit brev, velkommen tilbage og tillykke med lillebror:)

Der er flere ting der spiller ind hos jer og der er flere tanker jeg gerne vil dele med dig.

Det er meget fint, at I vil bruge weekenden på at få skabt nogle nye vaner, nye ritualer, fordi storebror ikke er hjemme og I derfor har mere ro og overskud. MEN, det er vigtigt ikke at gøre det til en kamp og jeg er ikke tilhænger af en "kold tyrker", for det er synd for jeres dreng. Han ved jo ikke at I har en plan og han gør ikke noget af det han gør, for at irritere jer. Han prøver ikke at modarbejde jer - det eneste han søger er tryghed og nærhed og det søger han naturligt fordi han har brug for det.

Han har særlig meget brug for det, fordi I er flyttet, bor i flytterod og mangler lidt overskud i hverdagen generelt .. måske? I hvert fald er der ingen tvivl om at jo mere pressede I føler jer, jo mere stressede I er, jo mere urolig, klynkende og tryghedssøgende vil jeres børn naturligt også blive.

Og samtidig så er jeres lillebror i separationsfasen. Det betyder at han er igang med at øve sin selvstændighed, igang med at bevæge sig lidt mere ud i verden på egen hånd, i stedet for at sidde på skødet, så er han nu mere på gulvet, triller, kryber og kravler måske, rejser sig ved tingene - alt sammen noget der viser at han øver sig i at være lidt på afstand af jer. Og for at kunne separere sig så skal han også føle sig tilknyttet. Derfor vil børn i den periode, hvor de øver sig at adskille sig, naturligt virke ekstra pylret og tryghedssøgende, her vil de klynge sig lidt mere. Man kan se at de er i en separations-gentilnærmelsesfase, hvor de på den ene side signalere "jeg vil selv" og på den anden side klynger sig og trykker sig til dig og signalerer "jeg kan ikke være alene, du må hjælpe mig".

I har givet ham den ro og nærhed han havde behov for og taget ham op, trøstet ham osv. - og det er rigtig godt. Men det betyder også at han naturligt ved nu, at han kan komme hos jer, når han har brug for det og naturligt søger jer. Det er jo helt basal tillid. Hvis I så pludselig siger til ham at han skal blive i sin seng, hvis I bare lader ham græde sig i søvn, ikke tager ham op, ikke trøster ham, så bryder I den tillid I har skabt og han vil føle sig afvist. Han vil ikke kunne forstå det. Og hvorfor gøre det?

Han skal naturligvis stadig puttes trygt og med omsorg og nærvær - også selvom I vil skabe nye vaner, nye rutiner, som naturligvis er helt okay at gøre :)

Det er fint med 3 amninger dagligt og det er rigtig godt, hvis de ligger inden middagslur, aften og sen aften eller inden middagslur, aften og en gang i løbet af natten.

Når han skal passes om en måned kan amningen inden middagsluren erstattes af lidt mælk af en kop og de to øvrige amninger bibeholdes.

Og ja, men kan naturligvis godt forsøge med en flaske, fordi far så bedre kan tage over og mme mætter også mere end modermælk - og I må gerne introducere en flaske. I skal bare være opmærksomme på, at I jo også skal af med den igen og at han, når han er 12-14 måneder gammel ikke længere behøver flaske, men skal lære at sove uden ...

Rytmen om dagen spiller også ind og det ville være rigtig godt, hvis du kunne prøve at flytte dagens rytme lidt, så han ikke står helt så tidligt op, sover lidt senere hele dagen igennem og også går lidt senere i seng. Du kan i første omgang forsøge at ændre hans rytme, ved at putte ham lidt senere til formiddagslur - evt. ilægge et bad inden for at trække tiden lidt inden han puttes, så dagen på den måde rykker sig naturligt.

Mit forslag til en dagsplan ser således ...


Annonce

... ud:

Morgen 7: Havregrød, vand af kop.

Kommer i bad, aktiveres osv. så han holdes vågen og dermed kan puttes lidt senere til formiddagsluren

Formiddag 8.45-9: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos (jerntilskud), vand af kop.

Puttes til formiddagslur 9-9.30 og sover som nu 1-1½ times tid

Frokost 11-11.30: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, suppleres med grøntsagsmos som nu. Vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur ca kl 13-13.30. Sover her 1½-2 timer, afhænger af hvor lang en formiddagslur han har taget. Jo senere han sover her, jo bedre vil du kunne holde ham vågen om eftermiddagen, så han ikke er så træt om eftermiddagen.

Storebror hentes

Eftermiddag 16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, en portion tykmælk med rugbrødsdrys eller lignende, vand af kop.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Aften 18: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs. Der skal være mos og mad i stykker, maden tager udgangspunkt i jeres mad, almindelige børnevenlige retter :) Vand af kop.

Suppleres med en godnatgrød, så du er sikker på at han ikke mangler mad i maven, når han puttes.

Ammes og puttes til natten 19.30-20

Sen aften eller først på natten 23-01: Ammes x 1

Som du kan se så ligner min plan jeres og der er ikke den store forskel, bortset fra at jeg anbefaler at du forsøger at flytte lidt på tiderne. Dette fordi dagsrytmen, naturligt også påvirker nattesøvnen og rytmen om natten generelt.

Derudover så er der jo problemet med at falde i søvn ved bryste og det er godt at du er opmærksom her. Det er fint at han ikke falder i søvn med brystet om aftenen og det ritual du bruger, når han puttes der, skal også bruges, når han vågner om natten. Om formiddagen sover han også uden brystet - også her har I et ritual, en måde at kærtegne, berolige og betrygge og det samme skal I gøre om natten.

Hvis han kun vil brystet, så må du tage ham over, give ham det, men gøre det kortvarigt, så han ikke fylder sig med mælk men lige finder roen og derefter kan sove videre. Du skal altså lirke brystvorten ud af munden på ham. De første gange, vil han måske søge brystet igen, så får han det, men hele tiden fjerner du brystvorten fra ham. Samtidig med at du gør det, så sætter du noget andet i stedet, som så er måden du kærtegner ham på, ligger han ved siden af dig, så hold dine hænder på hans hofte, vug ham lidt imens han ligger der, hold hans hånd i din hånd osv. Så du stille og roligt kan nøjes med at berolige ham på denne måde og han helt kan undvære brystet.

Hvis du er bange for at han skal falde ned af sengen, så skub sengen helt op til væggen, så han ligger ind mod væggen og ikke kan ryge ud. En anden løsning kunne være at du to tremmerne af hans sengs ene side, koblede hans seng til din. På den måde kunne han fortsat blive puttet i sin seng, men du ville kunne ligge ved siden af ham og berolige ham med dine hænder og give ham nærheden - uden at du behøvede stå op og gøre en masse aktivt.

Far kan naturligvis godt tage over om natten, når jeres dreng har fået godnatgrød og er blevet ammet og I med sikkerhed ved at han ikke behøver mad eller mælk. Far kan godt putte med ham, give ham tryghed og nærhed ligesom mor. Så nogle gange er en løsning at far og lillebror sover sammen i et par dage, fordi far af gode grunde ikke kan amme, men stadig give nærheden og på den måde omsorgsfuldt lære ham at sove igennem uden at få mælk hver time ... Og mor kan så sove i et andet værelse, måske sammen med storebror, så han ikke behøver søge far om natten lige i de her 3 nætter ...

Jeg håber du kan bruge lidt af mine tanker videre, fortsat held og lykke med jeres søvnprojekt :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex

Legetøj til baby og børn

Barnet har bedst af det nære samspil, der er mellem barnet og forældrene. Men i takt med at barnet bliver større og begynder at forholde sig lidt mere til verden omkring sig, vil det være godt, at der er legetøj, som barnet kan kigge på og undersøge.

Når barnet begynder at gribe, skal legetøjet passe til barnets lille hånd, og det er vigtigt, at legetøjet også egner sig til at komme i munden. Tingene skal være solide og uden skarpe kanter og spidser. Brug så vidt muligt legetøj,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Jeg vil blot sige dig tusind tak for din hjælp. Min egen sundhedsplejerske synes jeg ikke er til at snakke med, så det er en stor trøst at kunne vende sig til dig og din brede viden. Jeg tror at du kender mig og min søn bedre end hun gør.

Jeg er særlig glad for dine hurtige svar, når jeg ikke har formået at formulere mit problem så jeg har været nød til at spørge igen...

Det er rart at have dig i baghånden og jeg har anbefalet dig til alle de nybagte mødre jeg kender.

Tak!!


Annonce