Svar: Pasning og amning - har aldrig fået flaske
Kære Susanne
Selvom din dreng aldrig har fået flaske, så vil det være naturligt at den der passer ham, forsøger at tilbyde ham en flaske inden han skal sove. Flasken vil være det der minder mest om at få bryst og derfor minder mest om det han kender og er tryg ved. Dertil kommer at mælken han får i flasken, naturligt skal være lun, præcis som modermælken også er det hos dig, når han dier ved brystet.
Du kan overveje om du vil malke ud inden, så han kan få din mælk på flaske - alternativet er at købe et par brikker med modermælkserstatning og så give ham det.
Hvis du vælger at malke ud, så kan du naturligvis leje en brystpumpe og så malke lidt ud over de næste dage og på den måde samle sammen, så der er mælk nok til ham, den aften du er væk. Man kan lege en brystpumpe i de større babyudstyrsforretninger eller hos Falck eller på visse apoteker.
Du kan også vælge at købe en manuel brystpumpe, de er billigere og hvis der kun er tale om at du vil malke ud få gange og ikke dagligt, så er det fint at købe en sådan.
Men inden du køber eller lejer pumper, så kunne du også prøve om du kunne håndudmalke ... Mange kvinder har faktisk let ved dette og det kunne være et forsøg værd.
Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og klem en lille smule mælk ud af brystet, som kasseres.
- Malk ud i en ren skål, som mælken let kan sprøjtes ned i.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod brystvorten - ...
... enten i cirkelbevægelser eller ved at stryge med flad hånd. Du kan også stimulere brystvorten mellem tommel- og pegefingeren.
- Træk vejret dybt og roligt, tænk på mælk der løber.
- Anbring tommelfingeren over brystvorten og pege- og langefinger under brystvorten i kanten af det brune område.
- Pres brystvorten og din hånd forsigtigt ind i brystet mod din brystkasse.
- Klem fingrene sammen om mælkekamrene og slip, så mælkekamrene fyldes igen, klem og slip og gentag denne bevægelse rytmisk - ligesom barnets rytmiske suttebevægelser.
- Gentag processen hele vejen rundt i brystet, forestil dig evt. at brystet er et ur, hvor alle timer skal malkes. Start hver gang med at stryge, massere let, få nedløbsrefleksen sat igang, pres, klem og slip.
Du kan også spørge din sundhedsplejerske om ikke de har dvd'en "At malke med hånden" stående på kontoret og om du kan få lov at låne den :)
Som sagt kan du også købe erstatning og netop erstatning i brik vil være praktisk at bruge og let at give for den der passer. Hvis han ikke vil have flaske, så er alternativet at give ham mælk af kop - igen altså enten modermælk eller modermælkserstatning.
Du skal naturligvis være opmærksom på, hvor mange timer du er væk og hvor spændt dit bryst bliver. Det lyder som om at du stadig ammer en del og du skal være opmærksom på at du godt kan få en brystbetændelse, hvis du ikke får malket ud og der går lang tid... I hvert fald vil det være rigtig godt, hvis du hjemme omkring midnat kan amme ham igen, så du får 'tømt' lidt af brysterne der.
Håber du kan bruge dette videre.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
Viden om børn:
Slå
Det er forbudt ved lov at slå sit barn. Den såkaldte revselsesret blev afskaffet af Folketinget i 1997. At slå sine børn er således en ulovlig måde at opdrage på - og det gælder også "dask over fingrene", hvis det lille barn piller ved noget det ikke må. Et barn der bliver slået vil føle sig mindre værd.
Et barn der bliver slået er udsat for fysisk vold. Det kan være at barnet får en lussing, en endefuld, at barnet bliver sparket, rusket, brændt med cigaretter eller lignende....
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.










