Annonce

Annonce

Svar: Pasning og amning - har aldrig fået flaske


22. maj 2011

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Susanne

Selvom din dreng aldrig har fået flaske, så vil det være naturligt at den der passer ham, forsøger at tilbyde ham en flaske inden han skal sove. Flasken vil være det der minder mest om at få bryst og derfor minder mest om det han kender og er tryg ved. Dertil kommer at mælken han får i flasken, naturligt skal være lun, præcis som modermælken også er det hos dig, når han dier ved brystet.

Du kan overveje om du vil malke ud inden, så han kan få din mælk på flaske - alternativet er at købe et par brikker med modermælkserstatning og så give ham det.

Hvis du vælger at malke ud, så kan du naturligvis leje en brystpumpe og så malke lidt ud over de næste dage og på den måde samle sammen, så der er mælk nok til ham, den aften du er væk. Man kan lege en brystpumpe i de større babyudstyrsforretninger eller hos Falck eller på visse apoteker.

Du kan også vælge at købe en manuel brystpumpe, de er billigere og hvis der kun er tale om at du vil malke ud få gange og ikke dagligt, så er det fint at købe en sådan.

Men inden du køber eller lejer pumper, så kunne du også prøve om du kunne håndudmalke ... Mange kvinder har faktisk let ved dette og det kunne være et forsøg værd.

Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og klem en lille smule mælk ud af brystet, som kasseres.

- Malk ud i en ren skål, som mælken let kan sprøjtes ned i.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod brystvorten - ...


Annonce

... enten i cirkelbevægelser eller ved at stryge med flad hånd. Du kan også stimulere brystvorten mellem tommel- og pegefingeren.

- Træk vejret dybt og roligt, tænk på mælk der løber.

- Anbring tommelfingeren over brystvorten og pege- og langefinger under brystvorten i kanten af det brune område.

- Pres brystvorten og din hånd forsigtigt ind i brystet mod din brystkasse.

- Klem fingrene sammen om mælkekamrene og slip, så mælkekamrene fyldes igen, klem og slip og gentag denne bevægelse rytmisk - ligesom barnets rytmiske suttebevægelser.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

- Gentag processen hele vejen rundt i brystet, forestil dig evt. at brystet er et ur, hvor alle timer skal malkes. Start hver gang med at stryge, massere let, få nedløbsrefleksen sat igang, pres, klem og slip.

Du kan også spørge din sundhedsplejerske om ikke de har dvd'en "At malke med hånden" stående på kontoret og om du kan få lov at låne den :)

Som sagt kan du også købe erstatning og netop erstatning i brik vil være praktisk at bruge og let at give for den der passer. Hvis han ikke vil have flaske, så er alternativet at give ham mælk af kop - igen altså enten modermælk eller modermælkserstatning.

Du skal naturligvis være opmærksom på, hvor mange timer du er væk og hvor spændt dit bryst bliver. Det lyder som om at du stadig ammer en del og du skal være opmærksom på at du godt kan få en brystbetændelse, hvis du ikke får malket ud og der går lang tid... I hvert fald vil det være rigtig godt, hvis du hjemme omkring midnat kan amme ham igen, så du får 'tømt' lidt af brysterne der.

Håber du kan bruge dette videre.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Taktilsansen

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Taktilsansen kaldes også berørings- og følesansen. Den er vigtig for barnets kropsbevidsthed, og den gør, at vi kan mærke varme, kulde, smerte, tryk mm. Børn som har problemer med deres taktile sans, vil ofte ikke bryde...

Læs mere i Babylex

Fødetaske

En fødetaske er den taske, som du skal bruge, imens du er på hospitalet, når du skal føde. Uanet om du skal føde ambulant eller være på barselsgangen i flere dage, så er det rart at have lidt ting pakket og parat.

Til selve fødslen vil nogle kvinder medbringe tøj, som de kan føde i, hvor andre kvinder vil bruge det tøj, som man får udleveret på sygehuset. Det kan være rart, at du har dine egne toiletartikler, shampoo, børste, tandbørste, hårelastikker osv. men derudover så er det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.

Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.

Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.

Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder


Annonce