Annonce

Annonce

Svar: Vågner ofte i løbet af aftenen og natten


19. maj 2011

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med jer

Der er for mig at se ingen tvivl om at jeres dreng har rigtig meget behov for at mærke jer, når han skal sove. Han har brug for nærheden, tæt fysisk kontakt - får han den, hvis han får lov til at være i jeres arme eller ligge mellem jer, så sover han godt og falder fint i søvn - men adskilt fra jer, føler han sig utryg.

Når børn klynger sig til voksne for at kunne sove, så er det et reelt behov og det er vigtigt at man lytter til og anerkender dette behov, netop ved at være der. Det giver ikke dårlige vaner på sigt, det giver tværtimod langt bedre vaner, at give ham den tryghed og nærhed han behøver, fordi han så lærer at det at skulle sove og overgive sig til søvnen er okay, det er hyggeligt og rart og en stund, man kan se frem til.

Da han skal begynde i vuggestue om 2 uger, vil han naturligt have endnu mere behov for at mærke jer og se jer. Det at han er adskilt fra jer om dagen, vil øge hans behov for nærhed med jer aften og nat. Han er stadig så lille at han ikke ved at I er der, når han ikke kan se jer. Og han føler sig naturligt forladt og alene, når I går fra ham eller går ud af syne. Han kan ikke forholde sig til at I er i stuen og han er på værelset, når I går, føler han sig forladt og ved ikke om I kommer om 5 minutter eller om 5 timer ...

Jeg synes det vil være rigtig godt at tage tremmerne af hans sengs ene side og så koble hans seng til jeres. På den måde kan han lære at sove i sin egen seng, I kan sove i jeres og kan samtidig lægge en hånd over på ham, berolige og betrygge. På den måde kan han få nærheden, som han tydeligt har brug for lige nu og får ekstra brug ...


Annonce

... for om et par uger .. :)

I kan samtdig med dette indføre et ritual med godnatsang og læse godnathistorie og også gerne give ham en puttebamse eller lignende. De fleste børn er mellem 12-18 måneder, når de tager en puttebamse til sig og tanken er at den på sigt skal blive en substitut for mor og far.

Fordelen ved en putteklud eller puttebamse er, at det er ham der styrer behovet. Han kan putte med den, nulre sin næse osv. når han har behov for det - det kan han ikke med jer eller pædagogerne og en bamse eller klud kan følge ham uanset om han er hjemme eller i vuggestue, om I er der eller han bliver passet.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Den skal indgå som en fast del af dagen, både være der som trøst, når han er ked af det og også som putteting, når han skal sove. Den skal bruges fast hele dagen igennem og skal stille og roligt erstatte jer og pædagogerne, så ingen af jer behøver at sidde hos ham, til han sover helt.

Tag ham meget gerne med ud selv at vælge en bamse, det betyder ikke så meget, hvad det er for en - det der er vigtigt er, at han selv viser interesse for en bestemt og ofte vil han godt kunne signalere, hvis der er en i butikken, som han synes særlig godt om :) Det er et forsøg værd.

Når det nye ritual er etableret, når han kan falde i søvn i sin seng, med jer ved siden af, har sin bamse, falder til ro med godnatsang osv. så kan I flytte ham tilbage til eget værelse og have samme ritual. Eneste forskel er dog, at I så sidder ved siden af sengen og han ligger bag tremmerne - alt andet er præcist som det plejer at være og er dermed genkendeligt og trygt :)

Rigtig meget held og lykke med det projekt! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Frugtmos og børn

Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.

Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.

Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...

Læs mere i Babylex

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce