Svar: Hvid prik i brystvorten - smerte ved amning
Kære Charlotte
Stort tillykke med den lille pige :)
Der kan være tale om flere ting hos dig. Det kunne være en sutteblære du har eller en suttevabel. Det får nogle kvinder og vablen sidder ofte på spidsen af brystvorten og den vil være hvid, nogle gange gennemsigtig lys. Det ligner en blære eller en vabel og det gør ondt, når barnet tager fat eller hvis man rører ved den.
Den kommer ofte i begyndelse, når amningen skal etableres, mange børn får også en sutteblære på læberne.
Behandlingen af en sutteblære på brystet er observation og ændring af sutteteknik. Det er vigtigt at din datter får mere bryst i munden og ikke glider ud og sutter for yderligt. Det kan hjælpe i en periode, at lægge til i en anden stilling, så hun malker anderledes på brystet.
Der kan også være tale om white spot, eller white bleb. Det er en hvid eller gullig plet, som ligner ...
... en talgknop og der er her tale om en tilstoppet hudpore, lidt som en bums. Det er ikke det samme som tilstoppede mælkegange eller en sutteblære.
Nogle gange vil den forsvinde af sig selv, andre gange vil det være en god idé at prikke hul på den. Det kan man gøre med en steril nål, for at få den lille mælkeophobning væk. Ofte vil det være lidt som at trykke en bums og der vil komme en klistret streng ud, og når den er væk, så er der afløb for mælken igen. Det kunne godt lyde som om at det måske er en white spot/bleb du har fået.
Og så kan der også være tale om en infektion i brystet. Man kan få svamp, herpes og andre sygdomme på og i brystet. Det giver dog normalt andre symptomer og også stærkere smerter end du umiddelbart beskriver at have.
Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke med hende :) Glæder mig til at følge dig endnu engang.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
13. august 2025 | Amning | 13 mdr.
Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
Viden om børn:
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!
Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!






