Annonce

Annonce

Svar: Flaskegivning - 0 mdr.


13. maj 2011

Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Bedsteforældre.

Kære kommende tvillingemor

Hvor er det dejligt at tiden nu nærmer sig - og rigtig dejlig årstid at få børnene på :)

Det er godt at du har fundet roen i at amning ikke er alt og at det vigtigste er at du og børnene har det godt. Man kan være en ligeså god mor selvom man ikke ammer! Så tag tingene som de kommer, hvis det lykkes at få børnene til at die og det tager fint fat, så får de den første råmælk som er god for dem - og lykkes det så ikke i længden at få amningen til at lykkes - så sker der ikke noget ved det. En ting af gangen, der er også forskel på om man har et eller to børn :)

Børn bør som udgangspunkt få flaske af deres mor eller deres far og ikke af andre. Det er ikke anderledes end hvis du ammede, så var der også kun dig til at give mad. Og faktisk er det den bedste forklaring du kan give andre. Der er ikke noget i vejen for at du siger til bedste forældrene, at de gerne må holde, nusse, kærtegne, prøve at skifte bleen osv. en gang imellem, men at det som udgangspunkt er jer, der gør disse ting og at flasken giver du eller far.

I det hele taget er det ...


Annonce

... vigtigt at I fire får lov til at være en lille familie og lære hinanden rigtig godt at kende. Og det lærer I kun ved at være sammen og gøre ting sammen. Det handler om præcist som du skriver, at knytte sig, føle sig tryg osv.

Du skal naturligvis anerkende at bedsteforældrene glæder sig og gerne vil tage del i de to små nye børn der kommer i familien. Og det er vigtigt at I siger til dem, at I er glade for deres interesse og glade for at de vil hjælp - men at de må tro på, at I nok skal sige til, når I har brug for deres hjælp. At I medtænker dem og ved at de er der og vil hjælpe jer, men at I siger til, når I er klar - for til at starte med, er det vigtigt at det er jer og kun jer, der er forældre.


De bedste (bedste)forældre
LÆS OGSÅ HELEN OG SIGRIDS BOG: "De bedste (bedste)forældre"

Sådan er det, det er de nødt til at acceptere :)

Og så kunne du måske forære dem min bog "De bedste (bedste)forældre" som jeg har skrevet sammen med Sigrid Riise. Netop omkring, hvordan man får skabt dialog mellem generationer med udgangspunkt i at det jo er for børnenes skyld :)

Rigtig meget held og lykke med det hele - jeg glæder mig til at høre om de små :) Knus herfra!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce