Annonce

Annonce

Brev:

Av - han bider!


10. maj 2011

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Av - han bider!

Kære Helen.

Vores mindste dreng på nu 14 måneder er endelig begyndt at sove (tak for svar og gode råd) men nu har vi et mindre, men meget preserende problem: Han bider!

Han har fået alle sine tænder meget tidligt og utroligt hurtigt, de er myldret op som ukrudt i plænen, så vi kan godt forstå de klør og kan være irriterende. Men han har desværre en uvane med at kravle hen til os og sætte tænderne i vores ben, eller i skulderen hvis han er på arm.

Det er svært at holde et hyl tilbage, for de tænder er altså skarpe, men vi prøver at tage ham op, ...


Annonce

... kigge på ham og sige "nej, vi vil ikke have du bider!"

Så bliver han helt ulykkelig, og græder hjerteskærende. Men ikke desto mindre får vi et nap en halv time senere. Han har også bidt nogle af de andre børn i vuggestuen, hvilket har gjort at han må side og spise med stor afstand til sidekammeraterne, da de ellers bliver nappet, når pædagogerne vender ryggen til.

Er han for lille til at forstå et Nej?, skræmmer vi ham for meget ved at sige fra, siden han græder så voldsomt og hvordan får vi sagt fra på en god måde?

Venlig hilsen
den skambidte familie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Høj stol til baby

Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.

Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.

De...

Læs mere i Babylex

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce