Svar: Vågner ulykkelig meget ofte om natten
Hej med dig
Tak for dit brev. Beklager det sene svar, men jeg har været på babymesse hele weekenden og har derfor ikke kunne besvare breve i brevkassen ... så måske er der allerede sket en ændring hos jer :)
I hvert fald tænker jeg, at det sandsynligvis handler meget om den alder og udvikling din dreng er i lige nu. Netop i 3-4 måneders alderen vil børns søvn begynde at ændre sammensætning, så de får lidt flere niveauer i deres søvn. Tidligere sover børn enten let eller dybt, hvor vi andre har flere søvnstadier - men netop i 3-4 måneders alderen begynder børns søvn at minde lidt mere i sammensætning om voksnes søvn.
Det er også sådan at børn i denne alder begynder at drømme mere og ofte kan virke småklynkende og ligge uroligt i søvne, simpelthen fordi de har en masse drømmeaktivitet. Børn i denne alder begynder at opleve mere af verden, de fornemmer rummet de er i på en anden måde, de fornemmer mere og mere tydeligt om de er hjemme eller ude, om de er i favn på mor eller hos en fremmed og alt hvad de oplever i løbet af dagen skal bearbejdes i drømme, når de sover. Så uro under søvn er naturligt i denne alder og at det især er sidste halvdel af natten I oplever uro, kunne godt tyde på ekstra drømmeaktivitet.
Samtidig vil deres store nysgerrighed på verden ofte også gøre at de let lader sig forstyrre om dagen, når de skal spise. Ofte vil man opleve at barnet søger brystet, dier, slipper, smiler, pludrer, tager fat igen, dier igen, atter slipper og måske kikker efter far der kommer ind i rummet eller andet. Og man kan hurtigt komme ind i en rytme, hvor barnet derfor begynder at lade sig nøjes med lidt mindre mad, ...
... fordi det er mere spændende at følge med i verden end det er at spise.
Det betyder at mange børn i denne alder kommer ind i en rytme, hvor de slatspiser og slatsover lidt hele dagen igennem og det lyder som om at det er disse ting som spiller ind hos jer.
Der er derfor rigtig vigtigt at du er opmærksom på at din dreng får mælk nok - vi sover alle bedst på fyldt mave og det er helt naturligt og helt relevant at du ammer ham inden han skal sove. Faktisk vil det være rigtig godt, hvis du kunne amme ham fra det ene bryst, når han vågner af en lur, lege med ham, skifte ham osv. og så amme fra modsatte bryst inden han skal sove igen. Næste gang han vågner, så ammer du fra den side, hvor han tog toppen sidst, sikrer dig at han spiser godt og effektivt der, skifter ham og tilbyder toppen fra modsatte side inden han igen skal sove.
Du kan også gøre det, at du f.eks. til frokost giver skemad, når han vågner af sin formiddagslur og så ammer inden han skal sove middagslur - ligesom du også nogle gange kan vælge at supplere med en flaske inden lur, for at være sikker på at han er fyldt godt op.
Jeg har tidligere sendt dig en plan for dagen, som du kunne forsøge at følge, denne plan gælder fortsat og det er meget fint at du nu er begyndt med lidt grød til frokost :)
Rytmen, planen for dagen, hvornår han sover, spiser, får mælk, er aktiv osv. har alt sammen betydning for hvordan natten også forløber, så det er en god idé at arbejde på en nogenlunde struktureret dagsplan, for at få mere ro om natten og det må du meget gerne gøre med den alder, jeres dreng har nu :)
Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.
I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!
Mor til pige født 4 uger for tidligt








