Annonce

Annonce

Brev:

Definition af at kunne pege


30. april 2011

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Definition af at kunne pege

Hej Helen

Jeg skriver til dig på vegne at min 14 mdr søn Albert.

Jeg har gennem de sidste par måneder bekymret mig lidt vedrørende hans pegning, der på en måde er gået lidt tilbage.
Da han var fra 10 mdr til næsten 12 mdr pegede han med strækt finger på al ting, og jeg var meget glad og lettet, da jeg har læst mange bøger om børns udvikling, deriblandt det lille hæfte du måske kender der hedder "barnets sprog". Deri står at det kan være et fingerpreg om senere sprogproblemer hvis børn ikke peger, rækker ud efter ting (mimik) og vinker.

Min bekymring nu er at han ikke ret tit længere peger med strækt finger. Enten rækker han bare en knyttet hånd frem mod det kan vil have eller vise os, eller også er der en halv pegefinger fremme. Måske et par gange om dagen bliver fingeren helt strækt ud, hvilket jo ikke er særlig meget i forhold til hvor meget børn egentlig kommunikere via pegning i hans alder. Dog vil jeg sige, at når han kommer helt tæt på tingene, f.eks. når vi læser i bog er fingeren for det meste strækt ud.

Hans sprogforståelse når vi snakker til ham synes jeg er meget godt med. Han forstå mange opfordringer, kan hente lidt forskellige ting vi beder ham om, f.eks. bamse, bold, sko, bog osv. Han vinker, klapper, viser hvor stor han er og de forskellige cirkus kunster, som vi kalder det, når vi leger de lege med ham. Det har kan kunne siden kan var knap 9 mdr.

Da han blev et år begyndte der at komme et par ...


Annonce

... forstålige ord. Han siger "far/bar" meget bevidst, "miau-lyden" når han ser en kat, og han siger "de"/"a de". Mere er der endnu ikke kommet af aktivt sprog eller hvad man kan kalde det.

Hans motorik er fin synes jeg. Han kravlede da han var knap 9 mdr, og gik et par dage inden hans første fødselsdag.

For en lille måned siden fik han konstateret væske i mellemøret efter en længere omgang mellemørebetændelse, og efter 3 ugers forsøg med næsedråber er der ingen bedring, og ørelægen har nu anbefalet at ligge dræn i begge øre, hvilket vi har sagt ja til.

Jeg synes det er svært at afgøre om han hører dårligt, for han reagere jo når vi snakker til/med ham. Andre gange reagere han ikke på velkendte lyde f.eks. teletubbie sangen i tv'et som han er meget glad for. Og det har han altid gjort tidligere.
Men altså jeg er ikke i tvivl om at der er noget med de øre, for han kan godt være meget pjevset, især sidst på dagen, og andre gange kan han virke lidt reserveret og indadvendt.
Men kan øreproblemerne også skyldes pegeproblematikken?

Jeg ved ikke om jeg bare bekymre mig unødigt. Man kan jo sige at han jo stadig er meget kommunikerende, og vi forstå jo hvad han mener når han "halvpeger". Men når jeg ser andre børn i hans alder, så er de jo meget sikre med den pegefinger, og det synes jeg altså ikke er tilfælde hos min lille trold.

Håber du kan hjælpe med et (forhåbentlig) beroligende svar.

Venlig hilsen

Nina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce