Annonce

Annonce

Svar: Madplan og portionsstørrelser


28. april 2011

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mor til 2

Det lyder som om at det går rigtig godt hos jer, du har en stor og dejlig dreng, som umiddelbart spiser godt og som har en naturligt nysgerrighed og interesse for mad. At han lige nu begynder at interessere sig lidt mere for din mad er rigtig godt, det skal du udnytte og han må godt få mad med mere bid og mere smag - han skal stadig også have sin grød og mos, men mere mad i hånden, som han selv kan gumle på, vil være rigtig godt.

En dagsplan vil se således ud:

Tidlig morgen: Ammes evt.

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Frugtmos, frisk frugt i hånden at sutte på, og må her også gerne få små bidder af en bolle, for at øve sig lidt i at tygge. Vand af kop.

Puttes uden flaske til formiddagslur

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, der kan nu gives ris i maden for at give mere bid, og du kan supplere med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller en kartoffelbåd, kogte grøntsager eller lignende i hånden, som han kan sidde og gumle på selv.

Flaske og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Tilbydes frisk frugt i hånden, suppleres med lidt flerkornsgrød med frugtmos, vand af kop. Mælken her springes ofte over.

Aften 18: Mere og mere familiemad, ris med sovs (f.eks. boller i karry), grøntsager moses mere og mere med gaffel for at give mere bid og tyggemodstand, kogte stykke blomkål, broccoli, en kartoffelbåd eller lignende i hånden at gumle på selv. Bitte små bidder af indmaden af en frikadelle kan du give ham i munden med dine fingre, så han oplever at få nye ting og mad også fra din tallerken :)

Flaske og puttes til natten ca kl. 20

Sen aften 23-24: Flaske

Som du kan se ligger flaske/amning nu fire gange i døgnet - tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften. Det er således formiddag og eftermiddag at mælken nu fjernes og i stedet erstattes med lidt større mellemmåltider og vand af kop.

Han er en stor dreng og har naturligt brug for en del væske, derfor er det vigtigt at han får mælk nok, men også vigtigt at han får vand, så væskebehovet dækkes. Vand gives til alle måltider og som tørstslukker derimellem.

Det vil sandsynligvis være passende, hvis han i sine flasker får mellem 150-200 ml. Om dagen ikke helt så store flasker som om aftenen. Samlet vil det være rigtig fint, hvis hans indtag kunne ligge mellem 650-750ml mælk i døgnet. Og derudover altså vand af kop.

Det ...


Annonce

... kan ikke udelukkes at han får mere fra dig end du umiddelbart tror og at det at han ofte først får flaske mellem 02-04 og så derefter også ammer hos dig gør, at han ikke har appetit morgen og formiddag. Derfor kan du godt overveje om du vil forsøge at få ham til at tage en flaske sen aften, som han kan spise mere eller mindre i søvne - så han længste søvnstræk ikke ligger mellem kl 20 og 02, men i stedet ligger mellem kl. 24 og 06, hvor han så kan få lidt bryst - og på sigt måske helt springe over og i stedet starte dagen med grød i stedet for mælk ...

I nogle familier fungerer det bedre, hvis man springer morgenamningen over og så ammer om formiddagen efter grøden, netop for at sikre plads til grød om morgenen :)

Han må gerne få større mængder mad nu - en normal portion ligger mellem 1-2 dl. færdig grød eller mos og det må han gerne få. Netop fordi antallet af flasker sættes ned, vil det være naturligt at maden fylder lidt mere. Men du skal naturligvis stadig sikre dig at han ikke spiser så store mængder, at han ikke drikker nok :)

Det lyder for mig som om at jeres dreng er parat til mere rigtig mad, mere smag og mere bid, mere mad at sidde med selv og du skal udnytte det. Sundhedsstyrelsen taler faktisk om at der netop nu er et vindue som man skal søge at udnytte:


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

"Tilvænning til skemad må ikke ske meget efter de 6 måneder, da det så kan være vanskeligt at vænne barnet til at spise en varieret kost. Fra 7 måneders alderen skal maden gradvist gøres grovere, idet der synes at være et 'kritisk vindue' i 7-8 måneders alderen, hvor barnet lettere accepterer en ny smag og konsistens, specielt tyggemad" (Citat, anbefalinger for spædbarnets ernæring, SST, 2005).

Og jeg tænker at det er dette vindue I har åbent lige nu - så udnyt det endelig, det forebygger kræsenhed at få mere variation i ham lige nu, hvor han har en naturlig lyst til at smage og putte i munden :)

Start gerne måltiderne med lidt i hånden, f.eks. også om morgenen. han kan sagtens sidde med lidt appelsinbåde eller lignende og sutte saften ud af dem osv. og så kan du følge efter med grøden :)

Det at sidde med noget som optakt til den anden mad, stimulerer ham, hans mundmotorik, hans enzymer, spytdannelse og han bliver samtidig gjort opmærksom på at det er ved at være spisetid nu :)

Håber du kan bruge disse råd og dagplanen videre, fortsat held og lykke - fortsat god appetit :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Først tak tak tak for gode, beroligende og jordnære svar man kan forholde sig til. Og for at skubbe i den rigtige retning ;-)

Pia, Malthes mor


Annonce