Annonce

Annonce

Brev:

Overvægt


26. april 2011

Alder:
10 år

Overvægt

Hej Helen.

Mit spørgsmål denne gang omhandler vores dreng på 10½ år, som desværre i løbet af især det sidste år er blevet overvægtig - eller det tror jeg i hvert fald at han er. Han måler 149 cm og vejer 46 kg.

Det er især rundt om maven - op over brystkassen og op om hagen hvor han har taget på. Og det er nu så meget at han dagligt er ked af det - også selv om han ikke bliver drillet med det. Heldigvis.

Men det generer ham at han er større end de andre drenge som han omgåes og han vil rigtig gerne af med de generende mavedeller.

Han har aldrig været en særlig aktiv dreng - lige fra han var lille har han helst villet sidde og tegne og lave mere stillesiddende sysler. Nu er det afløst af computeren og playstation.

Vi prøver at forklare ham at det er vigtigt, at han kommer ud og rører sig hver dag - og han ved det godt, men har svært ved at motivere sig selv til at lave noget fysisk.
Han er begyndt til tennis en gang om ugen og så er han glad for svømning, som de har i skolen lige nu. Det er i hvert fald noget vi vil fortsætte med, når den nye sæson starter.

Vi har en regel om at vi ikke ...


Annonce

... spiser slik i hverdagene. Fredag aften får han sine højt elskede popcorn og lørdag får han lørdagsslik.
Vi føler heller ikke at vi kan tage alt fra ham - han er jo trods alt bare en dreng på 10 år.
Selv om vi er strikse i hverdagen, så kan vi ikke overvåge ham til dagligt i skolen og i klubben, og vi må sande, at der er rigtig mange fristelser han skal tage stilling til hele tiden.

Han vil så gerne gøre noget aktivt for at ændre det, men det er bare så svært.
Samtidig er vi i tvivl om hvordan en madplan skal se ud for hans vedkommende, hvis han gerne vil tabe sig, så vi er sikre på at han får hvad han skal bruge.

Har du nogle indspark, gode råd og evt. en madplan vi kan gå ud fra?
Han er en smule kræsen, men ikke mere end at det er til at have med at gøre.

Hvad er bedst at spise til morgenmad (hvis ikke lige havregryn - det kan han desværre ikke få ned), frokost og aftensmad - samt mellemmåltider der kan dæmpe hans søde og salte tand?

Han er ellers en glad og klog dreng, så det smerter rigtig meget at se ham være så ked af det pga. vægten.

Håber du kan hjælpe.
På forhånd tak

Mor :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Udstyr til nyfødt - tjekliste

Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.

En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:

- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...

Læs mere i Babylex

Strømper

Strømper skal passe til barnets fod og gerne være en lille smule længere.

Til de spæde børn, kan man købe frotté strømper som er dejligt bløde og med næsten ingen elastik og dermed ikke noget, som strammer.

Strømper kan være af uld, bomuld eller af et blandingsprodukt og det kan være en god idé at medtænke, hvad materiale du vælger at købe strømper i. Til børn der sveder meget, kan uld være en fordel. Det samme gælder om vinteren, hvis dit barn f.eks. skal have...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce