Annonce

Annonce

Svar: Mælkeerstatning


3. april 2011

Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mie

Olivia har brug for at få 400ml modermælkserstatning dagligt, for at hendes jernbehov er dækket ind til hun er et år. En del børn kan indtage dette a 2 flasker, men nogle børn har brug for 3 flasker dagligt, for at blive dækket ind og det er også okay, så længe det ikke påvirker barnets indtag af anden og mere rigtig mad :)

Da din datter nu er 11 måneder gammel, så kunne du godt overveje om du skulle skrue ned, så hun kun får to flasker dagligt og i stedet tilbyde lidt mme af en kop inden hun skal sove eller sammen med grøden morgen eller til aftensmaden, så hun på den måde får sin mme, men komme væk fra at indtage det af en flaske.

Jeg ved fra dine tidligere breve at Olivias flasker ligger i løbet af dagen og at hun sagtens kan sove om natten, uden at få flaske - det er rigtig fint. Derfor er det hos jer et spørgsmål om at hun får lidt mælk af en kop og lidt mellemmåltider i stedet for. Hun kan f.eks. også få lidt tykmælk, en bolle med smør og ost eller lignende, som også er med til at sikre hende kalk (men ikke jern).

Den sidste flaske der forsvinder vil ofte være flasken inden putning om aftenen. I stedet kan erstattes med godnatgrød, mælk af en kop og så godnathistorie, godnatsang eller lignende. Denne flaske forsvinder ofte i 12-14 måneders alderen.

En ...


Annonce

... plan for dagen, lavet ud fra de tider du tidligere har sendt mig, ser således ud:

Morgen 7: Havregrød, lavet med mælk, mælk af kop (sødmælk eller mme)

Formiddag 9-9.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, evt. frugtmos, vand af kop.

Puttes til formiddagslur uden at få flaske

Frokost 12: Rugbrødshapsere med forskelligt pålæg, gerne fiskepålæg, suppleres med kogte grøntsager, kogte pastaskruer, stykker af frikadelle, ½ hårdkogt æg eller lignende, vand af kop.

Flasken her kan erstattes med en lille portion tykmælk med rugbrødsdrys, banan, revne æbler eller lignende og så puttes hun til middagslur kl. 13.45 som nu


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddag 15.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos, vand af kop.

Aften 17.30: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags - spiser som I andre, helt almindelige børnevenlige retter, sødmælk eller mme af kop.

Suppleres med en godnatgrød som stille og roligt kommer til at erstatte flasken inden sengetid, sammen med godnathistorie eller lignende

Flaske og puttes til natten ca 18.30-19

Så den første flaske der forsvinder foreslår jeg er formiddagsflasken, og herefter flasken inden middagslur og tilsidst flasken inden putning om aftenen :)

Håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Downs syndrom

Downs syndrom er også det man kalder trisomi 21 eller mongolisme.

Alle gravide tilbydes i dag en undersøgelse af risikoen for Downs syndrom hos fostret. Kvinder kan på baggrund at denne undersøgelse vælge om de vil have en abort. Det betyder at antallet af børn født med downs syndrom er faldet meget de sidste år.

Børn med Downs Syndrom er ligeså forskellige, som alle andre børn er det og derfor er nogle mere påvirkede af deres kromosomfejl end andre. Som forældre...

Læs mere i Babylex

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Hvor er det skønt at jeg kan skrive til dig og tak for dine altid fyldestgørende og indlevende svar - det savner jeg meget fra min egen sp!

Mange hilsner
Rikke, mor til dreng på 5 måneder


Annonce