Brev:
Det dér med søvn om morgenen

Hej igen.
Jeg har et spørgsmål omkring søvn. Min datter har altid sovet rigtig meget, og har indtil for nyligt haft brug for 3 lure om dagen, selvom hun sover fint natten igennem. Men hun har altid vågnet tidligt om morgenen. Og det bliver tidligere og tidligere.
Hun har altid været meget træt meget hurtigt om morgenen, ofte efter under en time. Vi har prøvet at få hende til at falde i søvn igen på flere måder: forsøgt at give hende en flaske, forsøgt bare at ligge ved siden af hende med en hånd på hendes mave som hun elsker, og blot at se om hun faldt i søvn selv igen. Intet hjælper.
I dagplejen var hun også altid lynhurtigt træt, og derfor lavede vi en aftale om at hun ville blive puttet en time før vi skulle aflevere hende, og så kunne jeg gå med hende, så hun sove på vej til dagpleje. I modsætning til at blive kørt i bil eller cykelanhænger.
Det har ...
... været super. Efter den lille lur på vejen er hun frisk til hun skal sove middagslur kl 12 i dagplejen. Og efter det er indført behøver hun ikke engang sin lur om eftermiddagen. Men hun vågner stadig tidligere og tidligere. Jeg havde håbet at det ville have hjulpet med sommertid, men nej, nu vågner hun bare en time endnu tidligere. Det hjælper heller ikke at putte hende kl 21 istedet for kl 20 som vi plejede. Nej nej, morgenfrisk, det er hun altid.
Jeg kan jo ikke rigtig flytte på hendes middagslur, så jeg ved ikke helt hvad jeg skal gøre for at få hende til at sove længere om morgenen. De sidste 2 morgenen er hun vågnet kl 5.15 på trods af sommertiden.
Sover hun bare for meget?
Den ene morgen fik hun ikke sovet på vej til dagplejen, og dér var hun rigtig ked af det og træt, så jeg har næsten ikke lyst til at undlade den lur.
Med venlig hilsen
et b-menneske ;)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Barnløshed
De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.
Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.
Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.
Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!
Venlig Hilsen Mira
P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!






