Brev:
Følger ikke sit søvnhjul

Kære Helen
Vi har en dejlig datter på otte måneder, der trives godt, er hurtig i sin udvikling (kunne sidde ved 5 måneder og kravle ved 7) og spiser fint. MEN hun vågner flere gange om natten.
Som helt spæd sov hun rigtig fint. Hun fandt hurtigt ud af forskellen på nat og dag, og sov allerede efter to måneder stort set igennem. Så kom der lige før fire-måneders alderen en periode, hvor hun sov dårligt om natten: Hun vågnede ofte og skulle have sutten, græd nogle gange utrøsteligt eller havde bare svært ved at falde i søvn igen. Det faldt sammen med, at hun om dagen blev mere omklamrende og tvær (havde ellers altid været glad og nysgerrig). Hun blev generelt mere opmærksom på omverdenen, så vi tilskrev det et udviklingsspring. Det gik da også over efter en måneds tid.
Nu er vi så igen i en periode, hvor hun vågner om natten. Hun græder ikke, men er vågen mellem 20 minutter og 1 time: Har svært ved at forstå, at hun ikke skal op og lege. Hun sover på eget værelse (lige ved siden af vores). Vi vågner ved, at hun ”kalder” på os. Når vi kommer ind, har hun som regel vendt sig i kravleposition og griner til os i mørket. De sidste par dage er det sket ca. kl. 1-2 og igen kl. 4-5.
Hun har ingen problemer med at falde i søvn i aftenen og heller ikke om dagen. Når hun er træt, er det faktisk bare at lægge hende i sengen, så sover hun. Så hun er tryg ved sin seng.
Hun spiser fint – mestendels ”rigtig” mad. Mor er på arbejde og hendes far er på barsel, så hun bliver ikke længere ammet bortset fra lidt om morgenen, men får ca. to flasker om dagen (vi overvejer dog at droppe en af dem). Hendes ...
... dagsrytme er nogenlunde:
6.00: Vågner (på det sidste har det været noget tidligere, som beskrevet ovenfor) og tilbydes bryst. Hun vil dog mest hyggeamme her – tager ikke rigtig noget.
8.00: Får en ordentlig portion grød med frugt/bærmos
Spiser frem mod frokost en hel del mellemmåltider som æble, agurk, leverpostejsmadder mv.
9.30-11.00: Tager formiddagslur
12.00: Får frokost bestående af kartoffel- og grøntsagsmos, kød af en art og bærmos
Spiser frem mod aftensmad en hel del mellemmåltider som æble, agurk, leverpostejsmadder mv.
14.00-15.30: Tager middagslur (hvis denne er kortere, sover hun også ca. 30 minutter om eftermiddagen)
18.00: Får aftensmad bestående af kartoffel- og grøntsagsmos, kød af en art og bærmos
19.15: Får aftenflaske
19.30: Sover
23.00: Får natflaske uden at vågne – vi overvejer at droppe denne, fordi det ikke synes at have indflydelse på hendes søvn (vi har forsøgsvis undladt, og det ændrer ikke på søvnmønstret).
Som du kan se, så følger hun ikke rigtig ”søvnhjulet” for hendes aldersgruppe, som er beskrevet i din bog.
Vi vil her til sidst lige nævne, at hun for ca. en måned siden begyndte at blive endnu mere opmærksom på sin omverden. Hun er indimellem alene med hhv. morfar og farmor i kortere tidsrum (som hun begge har set en gang ugentlig siden fødslen og er tryg ved). Det giver ingen problemer, men hun er begyndt at stikke i et hyl, når hun ser sine forældre igen.
Vores spørgsmål er altså, hvordan vi kan understøtte vores datter i at sove igennem? Håber, at du kan hjælpe vores lille familie
Mange hilsner fra et par trætte forældre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Brystpumpe
En brystpumpe er en pumpe, som kan stimulere til mælkedannelse og som kan malke mælk ud af kvindens bryst.
Der findes både manuelle og elektriske brystpumper og hvilken type pumpe du bør vælge, afhænger helt af dit behov for udmalkning.
Den manuelle brystpumpe vil ofte være god, hvis man som kvinde ammer og kun en gang imellem - f.eks. i forbindelse med en enkelt tur i byen - har brug for at malke overskydende mælk ud. Det er altså en pumpe der fint kan bruges,...
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder




