Annonce

Annonce

Brev:

Sprog og babytegn


22. marts 2011

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Sprog og babytegn

Hej

Jeg har før fået godt svar på mine spørgsmål, så jeg håber også at du kan hjælpe denne gang.

Vores søn på 19 mdr snakker endnu ikke ret meget andet end "russisk" Han kommunikere alligevel rigtigt godt med os, ved hjælp af babytegn. PT tror jeg at han bruger et sted mellem 25-30 tegn.

Hans storbror (som nu er 9 år) snakkede også ret sent og da jeg den gang synes at det var ret frustrende at jeg ikke forstod hvad han ville fortælle/ville have, gik jeg/vi igang med at bruge babytegn til lillebror, da han var omkring 10-12 mrd.

Som sagt så er han nu 19 mdr og taler ikke rigtig andet end "russisk" han siger dog vov vov, mijav og bipbip (betyder pip pip).
Vi taler meget med ham og ...


Annonce

... viser tegnene samtidig og vi læser og synger også meget med ham.

Han forstår alt hvad vi siger til ham og gør (som regl :-)) hvad vi beder ham om - kan du hente bamsen, må jeg få et kram/kys eller lign. Så jeg tror ikke at hans øre fejler noget.
Han bliver passet hjemme, da jeg har aftenvagt og derfor kan have ham hjemme om dagen.
Vi går i legestue to gange om ugen og det er planen at han skal ud og passes(i børnehave) når han bliver tre år.

Mit spørgsmål er om det er "okay" at han i en alder af 19 mdr ikke rigtig snakker endnu men at vi udover snak, leg, sang og læse bøger bruger babytegn til at "snakke"sammen? Kan det sænke hans "lyst" til at ville tale?

Med venlig hilsen
Linette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.

Fra enebarn til søskende

Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...

Læs hele brevet og Helens svar


30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex

Kogt-vands-klude

Kogt vands klude er et gammelt husmoderråd til røde barnenumser.

Princippet er at man tager noget blødt bomuldsstof f.eks. stof fra et gammelt forvasket lagen og klipper nogle firkantede stykker, som passer til at lægge på barnets numse.

Stofstykkerne koges, afkøles og vrides og lægges på og mellem barnets baller, der hvor barnets hud synlig er generet af syren fra afføring og urin. Du kan gemme de kogte klude i en lille bøtte med lidt kogt vand, som du har stående...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit svar ang. vores datter. Jeg tror virkelig, at du ramte plet med dit svar!

Mor til sensitiv pige på 4 måneder


Annonce