Svar: Mad i stykker
Kære Mor
Aftensmaden skal som udgangspunkt være den mad I andre spiser og I skal naturligvis spise helt almindelige børnevenlige retter.
Retter med hakket kød er ofte rigtig godt - det kan være frikadeller, som skæres i tern, det kan være stykker af en kødbolle, små stykker farsbrød, stykker af en karbonade eller lignende. Det er kød, der fint kan spises i stykker med fingrene eller med en gaffel. Du kan bruge alle former for hakket kød - det kan være hakket svin, okse, kalv, kylling, kalkun mv.
Retter med fisk kan også spises i stykker. Det kan være fiskefrikadeller, stykker af fiskefilet, stykker af torsk, stykker af rødspætte, men også rejer, muslinger, blæksprutte, krabbe osv. kan gives som små bidder.
Pasta i forskellige former og størrelser er en god øvelse.
Grøntsager - det kan være større stykker grøntsager som serveres i små buketter eller som både, men det kan også være mindre stykker til at øve pincetgreb. Det kan ...
... være kogte ærter, majs, stykker af gulerod, stykker af rodfrugter mv. som gives. Igen kan det spises med fingrene, men der kan også forsøges med en gaffel.
Det vil være rigtig fint at du lader din datter spise selv og så følger efter med mos på gaffel eller ske, så hun stadig får begge dele. I takt med at hun bliver bedre og bedre til at spise, vil du naturligt skulle give hende mindre og mindre mos. Hvis I får kartofler og frikadeller, så kan du altså mose lidt af kartoflerne med sovs og lade hende selv spise lidt af frikadellen i stykker :)
I princippet må hun få stort set alt med den alder hun har nu, så lad hende endelig smage og få mad, der tager udgangspunkt i jeres mad - og får I pizza en dag, som hun naturligt har svært ved at tygge, så give hende stadig lidt af pizzaskorpen at gumle på, små stykker af den bløde midte og giv hende så også mos specielt til hende ved siden af.
Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Børn i bilen
Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:
1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.
2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.
3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.
4....
Episiotomi - Epis
Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.
Der findes to typer af Episiotomi:
1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.
Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.
Så tusind tak for din hjælp!
Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder