Annonce

Annonce

Svar: Ammer stadig meget om natten


20. marts 2011

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Trine

Håber det er gået godt med arbejdsstart og far på orlov - det er altid godt at få en god start :) Og velkommen til :)

Med den alder Gustav har, så vil det være relevant at han ammes 2 gange i døgnet og disse to amninger kan meget fint ligge aften og sen aften eller aften og én gang i løbet af natten. Men derudover bør han ikke ammes, men skal lære at sove uden bryst i munden. Han skal heller ikke have flaske, der er ingen grund til at introducere denne nu, den skal alligevel fjernes, når han er 12 måneder og det er ikke ekstra mælk han har behov for, så flasken skal I ikke spekulere i.

Det er fint at du holder fokus på at han skal have masser af mad, så han bliver mæt nok hele dagen igennem. Men det er også vigtigt at han får mad i stykker. Det handler ikke kun om at lære at tygge, men også om at han bliver stimuleret på en anden måde, når han spiser selv. Han skal have en fysisk og mental træthed, for at kunne sove godt og her er maden i hapsere vigtige.

Derudover så er det sådan at maden vi spiser, sammensætningen af fødevarer også påvirker vores søvn og søvnkvalitet og det betyder at det er vigtigt at han får f.eks. kød, fisk, grøntsager, brød og gryn til frokost, men også om aftenen. Han har brug for det man kalder for tryptofanholdige fødevarer og det er helt fint at I giver ham grød at sove på, men han skal også have rigtig mad, familiemad om aftenen.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Morgen 7-7.30: Havregrød, sødmælk af kop.

Formiddag 9-9.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos (jerntilskud), vand af kop.

Formiddagslur

Frokost 12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg som sildepostej, rognguf, makrel, tun. Skal også have kogte grøntsager i stykker, stykker af frikadelle, lidt rejer, ½ hårdkogt æg osv. Og må stadig meget gerne suppleres med grøntsagsmos med kød og fisk ved siden af, så han bliver mæt nok. Men han skal have begge dele :) Vand af kop.

Tilbydes lidt frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop og puttes til middagslur

Eftermiddag 15.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, tilbydes en portion tykmælk med rugbrødsdrys, revne æbler, banan eller lignende, vand af kop.

Aften 18: Familiemad, almindelige børnevenlige retter som pasta med kødsovs, lasagne, boller i karry, fiskefrikadeller, almindelige frikadeller, kartoffelmos og millionbøf, hamburgerryg osv. Sødmælk af kop.

Suppleres med en godnatgrød som en del af putteritualet, så ...


Annonce

... I er sikre på at han ikke går sulten i seng.

Ammes og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 24: Ammes rigtig godt fra begge bryster og sover herefter uden mælk til næste morgen tidlig. ELLER forsøger at aflede og berolige uden at give for meget bryst og så først amme ham meget tidlig morgen, hvorefter han så sover videre til dagen starter.

Det er vigtigt, når du vil stoppe med at amme din dreng, at du for det første sikrer dig, at han har fået både mad og væske nok hele dagen igennem. Derudover er det vigtigt at han får en substitut for brystet, en ny måde at komme videre i søvnen på og det vil derfor være en god idé at du i første omgang forsøger at berolige ham og få ham videre i søvnen uden at amme ham hver gang.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Hvis han kun vil brystet, så må du tage ham over til dig og amme ham kortvarigt. Det er vigtigt kun at give ham brystet som beroligelse og så lirke brystvorten ud af munden på ham. Samtidig med at du gør dette, så vil det være rigtig godt at kærtegne ham, holde ham i hånden, vugge ham lidt på hoften imens han ligger ved siden af dig i sengen. Så du på sigt kan nøjes med netop at gøre disse ting og helt undlade at give ham brystet. I førte omgang vil det derfor sandsynligvis være rigtig godt at lade ham komme over til dig, finde roen og lære at sove netop med din nærhed, men stille og roligt så lære ham at komme videre i søvnen uden at I behøver ligge sammen.

Du kan altså godt tage det i etaper, hvor han vænnes fra brystet mere og mere og nye ritualer sættes ind. Hvor han starter med at være hos dig, men stille og roligt kan beroliges og komme videre i søvnen med de nye ritualer, hvor han ligger og uden at han behøver komme over i din seng.

I kan overveje om han vil have glæde af bare at kunne mærke dig, en beroligende hånd på brystet osv. for at kunne sove om natten. Siden af hans tremmeseng kan fjernes og hans seng kobles til din, så han stadig lærer at sove i egen seng, men så du samtidig kan røre ham og lade ham mærke at du er der. Eller I kan sove sammen i dobbeltsengen, men med afstand, for det er vigtigt at han ikke bare selv kan søge og tage brystet natten igennem.

Og så kan I også overveje, at mor flytter ud af soveværelset i en periode. Du kan amme ham aften og sen aften og hvis han så vågner om natten, så kan far trøste og berolige med kærtegn, fysisk varme og masser af nærhed. Far kan af gode grunde ikke amme, men kan sagtens give den tryghed jeres dreng søger :)

Rigtig meget held og lykke med det projekt!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak for dit svar. Det var lige hvad jeg havde brug for!

Tak fra Emmas (18 måneder) mor


Annonce