Annonce

Annonce

Brev:

Spisning - dreng 6 mdr.


18. marts 2011

Alder:
6 mdr.

Spisning - dreng 6 mdr.

Hej Helen

Vi har en dejlig dreng på 6 mdr - Magnus. Han er født den 15. september 2010 med en fødselsvægt på 3100 g. Idag vejer han 7500 g og trives fint.

Vi begyndte på skemad, da han var 4½ måned efter råd fra vores sundhedsplejerske. Han var nemlig meget fysisk aktiv, og virkede som en der var klar til at spise andet end mælk. Jeg har indtil da udelukkende ammet ham, og det er gået fuldstændig problemfrit.

Efter ca. 10 dage med smagsprøver var Magnus klar til at spise ½-1 dl grød eller mos pr. måltid (2 gange dagligt). Da han var ca. 5½ måned satte vi måltider op til 3 om dagen. Magnus virkede glad for maden og spiste stadig ½-1 dl pr. gang. Vi varierer med grød, mos, frugt og grønt.

For 5 dage siden besluttede Magnus sig for ikke længere at have lyst til skemad - nu gik det ellers lige så godt.....

Han siger pænt nej tak til maden de fleste gange. Nogle gange spiser han 1-2 teskeer, andre gange smager han slet ikke på det inden han siger bestemt fra - ved at vende hovedet væk og nogle gange blive ked af det. Fra at spise 3 måltider dagligt bliver det kun til 1. Han spiser stadig 1 måltid - som regel frokost eller aften - om dagen. Det er forskelligt hvad han spiser. Jeg har på fornemmelsen, at det ikke er maden, men tidspunktet på dagen, der er afgørende. Vi forsøger at finde de rette tidspunkter, hvor han ikke er for træt eller for mæt af mælk.

Det er frustrerende, at han ikke længere har lyst til maden - nu hvor han jo netop begynder at have behov for den.

Vi er netop gået over til havregrød og øllebrød pga. hans fordøjelse (se senere) i stedet for hirsegrød - dette skete dog før han blev ked af at spise.

Hvorfor spiser han ikke længere? Er det normalt? Gør vi noget forkert? Hvad kan vi gøre for at afhjælpe problemet?

Hvad skal vores reaktion være overfor Magnus, når han ikke vil spise? Skal han have tilbudt brystet med det samme istedet?

Vores egen sundhedsplejerske havde den forklaring, at han sikkert er ved at få ...


Annonce

... tænder! Det er der dog intet der tyder på. Intet at mærke og han er sit normale glade jeg på alle andre tider end når vi sidder klar med maden.

Jeg er i tvivl om jeg muligvis stadig ammer ham for meget.

En typisk dag ser således ud:

Magnus vågner kl. 5.30 - 6.00 og ammes
Sover ikke mere. Vi hygger i sengen. Står op og får tøj på/pusler.
kl. 7.15 får han grød
kl. 8.00 ammes (ikke altid han vil have bryst) og puttes i barnevognen til sin formiddagslur. Sover ca. 2½-3 timer.
Det er først for nylig, at luren ligger så tidlig. Før havde han først brug for at sove ca kl. 9.30, da han sov længere om morgenen.
Ammes når han vågner ca. kl. 11.00
Frokost kl. 12.00 - grød eller mos
leger og hygger til kl. 13.30- 14.00
Ammes og puttes i barnevognen til lur kl. ca 14.00
Sover en lille lur - ca. 1 time
ammes når han vågner kl. 15.00
Ammes igen kl. 16.30
aftensmad kl. 18-18.30
ammes til nat kl. 19-19.30
vågner og ammes kl. 22.00 + kl. 00.30
Vågner igen om morgenen til en ny dagen

Hvor meget Magnus sover på hvilke tidspunkter kan variere, men han sover altid 4 timer fordelt på 2 lure - en lang om formiddagen og en kort om eftermiddagen.

Med til historien hører også, at han idag får laktolose. For ca. 14 dage siden begyndte Magnus at få problemer med at komme af med afføring. Det var leret og hårdt. Vi har givet sveske-, abrikos- og advokadomos, cyklet med benene, lavet trilleøvleser og svømmet 1-2 gange om ugen, men desværre var det ikke nok. Så idag får han 2 gange 2½ ml laktolose dagligt. Kan det have en indflydelse på at han ikke har lyst til mad? Altså at han har problemer med afføring?

Nå, det var en lang og måske lidt rodet forklaring på et enkelt problem, men følte at der skulle lidt baggrundsinformation med.

Vi glæder os til at høre fra dig, da vi står rimelig på bar bund mht hvad vi skal gøre....

Venlig hilsen

Magnus' mor

NB. Vi har også et putteproblem, men det vender vi tilbage til senere. Nu skal dette løses først.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Snore i børnetøj

Der kan være snore i dit barns tøj - snore kan sidde i hætter og kraver, i handsker osv. og det kan være farligt. Lange snore bør undgås, de kan hænge fast i rutschebanen og klatrestativet på legepladsen, - og i værste fald kan børn blive kvalt ved det.

Se derfor dit barns tøj igennem og er der snore, så kan det være en god idé at afkorte snoren mest muligt. Det vil også være en god idé ikke at binde knuder eller sætte andet på snoren, som kan sætte sig fast i legeredskaber,...

Læs mere i Babylex

Navlestrengsblod - stamceller

Navlestrengsblod - det vil sige, det blod, som er tilbage navlestrengen og moderkagen efter fødslen - indeholder stamceller. Disse celler har hjulpet dit barn med at udvikle organer, blod, væv og immunsystem gennem hele graviditeten.

I dag forskes der meget intenst i brugen af stamceller, og håbet er at kunne gøre noget ved en række sygdomme, som i dag er uhelbredelige, fordi manglende eller ødelagte celler visse steder i kroppen ikke bliver dannet igen. Der findes mange...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når jeg føler mig dum, så skriver jeg til dig, hvor saglighed, oplysthed og empati mødes på det smukkeste. Tak for det!

Hilsen
Mor på 39


Annonce