Annonce

Annonce

Brev:

Væk med amning om natten


14. marts 2011

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Væk med amning om natten

Hej Helen:0)

Jeg takker for dit sidste svar og har nu behov for hjælp igen...

Min datter på 8mdr. (hun er 72cm lang og vejer 8,5kg) har altid været rigtig glad for brystet og efter lidt besvær kom jeg ned på at amme hende 4-5 gange i løbet af dagen, hvor de 3 var til aften/nat.

Vi kom rigtig godt i gang med skemad og fulgte rimeligt den plan, du sende sidst, men så blev hun syg med opkast for 3½ uge siden. (Dog kastede hun kun op 3 gang, men var slap, pylret, lidt tynd mave).
Efter det kastede hun ofte det mad op, vi gav hende, hvis der var de mindste klumper i. Ville ikke rigtig spise og ville faktisk kun have bryst. Og så oven i det, blev hun forkølet og fik mere væske på ørerne( hun har ellers kun haft det på det ene i ca. 4mdr.) Hun blev meget ked af det, når hun lå ned, vågnede grædende efter kort tid og det eneste, der kunne trøste hende var at komme til mit bryst. Hun var virkelig ked af det! Så hun spiste ved mig hver eller hver anden time:-(

Vi var så ved ørelægen igen og blev enige om dræn, hvilket var godt, da der var meget snot på begge ører. Det var i torsdags (i dag ...


Annonce

... mandag) Hun er desværre ikke blevet bedre til at sove om natten, hver anden time vågner hun grædende og igen det eneste der kan få hende til at sove er mit bryst.
(Det skal lige siges, at vi har en tid igen i dag ved ørelægen for at få set på hende og få renset ørerne, da der er kommet en del blod ud af dem.)

Men mit spm. er så, hvordan kommer vi bedst ud af at hun skal ammes så meget om natten? Jeg har prøvet sut, som hun normalt er rigtig glad for, vendt hende, have hende opppe, men der er ikke noget, der virker. (Hun sover ved siden af mig i hendes seng.)

Vi er jo lidt inde i en dårlig cirkel, for hun spiser jo meget om natten og det gør at hun ikke er så sulten om dagen og hun har ikke det vilde lyst til rigtig mad. Der må stadig heller ikke være klumper i maden, så er hun lige ved at kvæles i det.
Så nu bliver hun også ammet ekstra om dagen for hun er noget ked af det, jeg ved ikke om hun har ondt eller hvad det er. Men jeg er da lidt træt af rytmen og at amme så meget og ingen sovn få, så jeg håber, at du kan hjælpe os!!

Vi glæder os til at høre dit svar:0)

Med venlig hilsen
Anja.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshvile

Førhen i tiden var kvinder som lige havde født indlagt på sygehuset i flere dagen inden de kom hjem. I dag kommer man hjem så snart man har lyst og føler sig parat til det og det sker også at man kommer hjem før man som mor egentlig føler sig helt parat ... Det er mere og mere almindeligt at gå hjem allerede få timer efter fødslen.

Når man går tidligt hjem, så vil det være rigtig godt at den nybagte far har mulighed for at tage nogle dage fri, så den lille nye familie kan lære...

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce