Brev:
Kost, mælk og vitaminer efter 12 måneder?

Kære Helen.
Har en søn på snart 11 md. Vejer 10 kg. og er ca. 73 cm. Synes han trives godt med maden.
Han får havregrød el. øllebrød med frugt til morgenmad. Frokost står på rugbrød med forskelligt pålæg og aftensmad kød, fisk, kartofler, ris, pasta og grønsager. Til mellemmåltid formiddag og eftermiddag får han frugt, brød el. a-38 eller noget grød. Han får sødmælk til mellemmåltid at drikke og i sin grød om morgenen. Inden sengetid får han havregrød og ammes derefter. Han får jern og d-vitamin i frugtmosen om morgenen. Får fedtstof i maden el. sovs.
Han er siden han blev 10 md. kun blevet ammet om aftenen, da han ikke ...
... gad om morgenen. Er startet arbejde, så morgenen var eneste tidspunkt jeg kunne. Han har ikke fået mme men sødmælk eller vand af kop. Har fine våde bleer og synes at trives. Dog viser han ikke den store interesse om aftenen. Tænker han har godt af antistofferene.
Aftenamningen stopper naturligt, når han fylder 1 år. Jeg skal på studietur til den tid. Far skal passe ham.
Hvor længe skal vi beholde godnat-havregrøden? Skal han have noget sødmælk af kop i stedet for amningen om aftenen? Eller skal det være letmælk når han er et år og hvor meget på en dag og til hvilke måltider? Hvad med jern og d-vitamin?
Kærlig hilsen
Ditte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Naturlægemidler - børn
Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.
Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".
Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....
Udslæt - hos børn
Børn kan få mange forskellige slags knopper og udslæt. Det kan være svært at afgøre, om det bare er noget forbipasserende, og hvis du er i tvivl, så kontakt altid lægen. De mest almindelige former for udslæt hos babyer er:
- Ble-eksem: Voldsom rød numse, knopper, og det kan være smertefuldt. Det kan skyldes at barnet ikke tåler det materiale, som engangsbleen er lavet af, og det kan derfor være en fordel at prøve et andet blemærke. Det kan også skyldes, at barnets hud reagerer på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




