Annonce

Annonce

Svar: Utrøstelig, når han vågner - 3 mdr.


1. marts 2011

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mor

Din dreng er stadig så lille, at han er nødt til at være mere eller mindre selvjusterende omkring søvn og søvnbehov. Der er stadig nødt til at være lidt fleksibilitet, sådan at forstå at han nogle dage vil sove lange lure, andre dage kortere lur og at rytmen således kan ændre sig lidt fra dag til dag.

Det du kan indføre nu, er faste putteritualer, det vil være rigtig godt f.eks. at komme ind i en rytme, hvor han får mælk inden han skal sove. Det vil også være rigtig godt at svøbe ham, når han bliver puttet, så han skærmes og hjælpes til fysisk ro, ligesom det vil være rigtig godt at putte ham med bestemte ord, kærtegn og måske en sut og /eller sutteklud.

Jo mere genkendelighed du skal skabe omkring putning, jo mere kan du forberede ham på at det er puttetid og jo mere trygt vil det være for ham, - både nu og i månederne frem.

Selvom din dreng måske kun vil die kortvarigt, når du tilbyder ham brystet inden lur, så er det stadig en god idé at arbejde på en rytme, hvor han får mælk i forbindelse med at han skal sove. Du kan f.eks. gøre det, at du ammer fra det ene bryst når han vågner, herefter pludrer lidt med ham, aktiverer og leger lidt og så skifter du ham, ammer ham igen fra modsatte bryst og putter ham så derefter. Næste gang han så vågner, så starter du der, hvor han stoppede sidst, ammer ham, pludrer osv. skifter og ammer fra modsatte bryst.

Du kan med fordel også amme ham om aftenen inden du selv går i seng. Prøv at tage ham op og læg ham til brystet. De fleste børn vil godt kunne spise mere eller mindre i søvne. På den måde kan du godt være heldig at få ham til at sove en lidt ...


Annonce

... længere stræk først på natten, så du også får lidt sammenhængende timer.

Det er helt okay at han sover sent om aftenen og har en periode hvor han er meget vågen. Det hænger sammen med at han sover sent hele dagen igennem og det skal han have lov til, det er en rytme, der passer ham godt lige nu. Udnyt aftenene til at sidde med ham, lad ham mærke dig, pludre med ham osv. og am ham så han fyldes godt op med mælk, netop så du kan få lidt længere nattesøvn. At være vågen i 4-5 timer er dog for længe, det vil være rigtig godt at du forsøger at putte ham, når han har været vågen og aktiv i 2 timer, max 2½ time, så skal han skiftes, ammes og sove igen.

Når han vågner og græder så er det sandsynligvis fordi han vågner direkte af den dybe søvn. Det er normalt og det er noget han vokser fra. Det er ikke farligt. Det du skal gøre er at berolige ham og det er fint at lægge ham til brystet og på den måde vågne stille op.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Uroen om morgenen, kan hænge sammen med hans rytme generelt, det kan også hænge sammen med at han der måske har ekstra gang i maven, måske vil det hjælpe ham med lidt mavemassage eller du kan indføre et bad i løbet af formiddagen, for at se om det kan give ham en anden ro.

Når din dreng virker overtræt og tydeligt har svært ved at koble fra og overgive sig til søvnen, så prøv at lægge dig med ham. Læg dig i soveværelset og am ham liggende i din seng, så han er helt tæt på dig, men ikke presses til brystet. Nedrullede gardiner, køligt rum og så han mærker din varme, nærhed og ro. Han må gerne blive ammet i søvn med den alder han har :)

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

1000 tak for din altid varme og kærlige måde at gribe udfordringerne an på - det er helt rigtig for mig!
Jeg nyder både dine personlige svar til mig, men bestemt også de svar du giver til andre.

Tak,
Mor til pige på 15 måneder


Annonce