Svar: Stop med flaske om natten
Kære trætte forældre
Det vil normalt være passende at stoppe med den sidste flaske når barnet er blevet et år, nogle stopper, når de er 12 måneder, andre er først parat når de er 13-14 måneder gamle og det er helt fint. Men ernæringsmæssigt er der ikke grund til længere at give flaske efter 1 årsalderen og der kan fint introduceres et nyt putteritual.
Et nyt ritual vil meget passende bestå i at barnet får en godnatgrød, der serveres adskilt fra aftensmaden og som den del af at blive gjort klar til natten. Derudover gives lidt mælk af en kop, der børstes tænder, læses godnathistorie og der puttes gerne med en bamse eller lignende, det er netop i 12-18 måneders alderen at børn rigtigt begynder at tage en puttebamse eller lignende til sig.
Flasken skrues ned i mængde, så han stille og roligt får mindre og mindre og tilsidst kan nøjes med at få lidt mælk af en kop og tilsidst så helt undvære. Det nye ritual der er sat igang med godnathistorie og puttebamse bibeholdes så og erstatter naturligt så flasken helt kan undværes.
Jeres dreng får lige nu to flasker og det er vigtigt at I nu forsøger at komme helt væk fra begge flasker. Det ...
... vil sige at natflasken skrues ned, så han også her får mindre og mindre og tilsidst kan undvære og den sidste flaske inden putning fjernes så som ovenfor beskrevet.
Også om natten skal han naturligt have sin puttebamse, kærtegn osv. og hjælpes videre i søvnen uden mælk. En overgang kan han tilbydes lidt vand, hvis han er tørstig, men på sigt skal dette også væk. Han skal kunne indtage sit behov for væske i løbet af dagen og aftenen, så han ikke længere behøver søge det om natten.
Så planen er altså at I lader ham sove som han gør nu, i sin egen seng, giver ham puttebamsen som han er begyndt at tage til sig og så skruer I først ned for mængden af mælk om natten, så han får mindre og mindre. Samtidig med at I sikrer jer at han spiser og drikke nok om dagen. Og stille og roligt skrues så også ned for flasken inden sengetid og erstattes så med lidt mælk af kop og et nyt ritual.
Det er her vigtigt lige at nævne, at jeres dreng ikke må falde i søvn med sin flaske, da det giver en unødig afhængighed af flasken. Det er vigtigt at han lære at overgive sig til søvnen uden at have flasken i munden :)
Rigtig meget held og lykke med det projekt!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
Viden om børn:
CE-mærket
Se efter CE-mærket når du køber legetøj
Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.
Du skal også være opmærksom på...
Kravle
De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.
Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)
Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)
Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"






